Kars Haberi: Kent ormanından 50 torba çöp topladılar

Kent ormanından 50 torba çöp topladılar

Kent ormanından 50 torba çöp topladılar

KARS, (DHA)KARS Kalesi mevkisinde bulunan ve kentin tek mesire yeri olan Kent Ormanı'ndan 50 poşet çöp çıktı. Pislikten geçilmeyen ormanlık alanda çöp toplama kampanyası düzenleyen esnaf Burhan Alibeyolu, "Bu kirliliğe duyarsız kalamazdık" dedi.
Mülkiyeti Kültür Varıklarını Koruma Müdürlüğü, işletmesi İl Özel İdaresi, temizliği ise belediye ait olan Kent Ormanı bakımsızlık nedeniyle çöplüğü andırıyor. Günlerdir çöpleri alınmayan Kent Ormanı özellikle piknik yapmaya gelenler tarafından kirletilince çevrecilerin tepkisini çeken görüntülere neden oldu. Hayvan leşlerinin de bulunduğu ormanlık alanda 5 arkadaşıyla temizlik kampanyası başlatan Burhan Alibeyoğlu'na piknik yapanlar da katıldı. Kent ormanının bir ucundan diğer ucuna çöpleri toplayan gönüllüler, 3 saatlik bir çalışmanın ardından 50 poşet çöp topladılar. Burhan Alibeyoğlu şunları söyledi:
"Kent ormanlarının amacı şehir hayatının kirli havasından kurtulmak, orman içinde piknik ve spor yapmak, doğa ile iç içe yaşamak. Ancak büyük bir kirlilik vardı. Bu görüntü kirliliğine duyarsız kalmayarak oluşturduğumuz 5 kişilik bir ekiple temizlik kampanyası başlattık. Kampanyaya piknik yapanlar da katıldı. Yaklaşık 50 poşet çöp topladık. Buraya evimiz gibi sahip çıkmamız gerek. Şehrin akciğeri olan ormanlık alan çöp toplama merkezine dönüşmüş. Kurumlar kadar piknik yaptıktan sonra çöpünü toplamadan gidenler de suçlu. Bir yeri nasıl bulmak istiyorsak öyle de bırakmamız lazım. Kent ormanında sık sık temizlik yapıp, halkı bilinçlendirmeye çalışaacğız."
Kent merkrezine yaklaşık 2 kilometre uzaklıktaki Dereiçi Mahallesindeki Kent Ormanının kaderine terk edildiğini öne süren Sezin Kaya ise, "Ailece piknik yapmak için buraya geldik. Ama gördüğüm manzara beni çok üzdü. Buraya gelenler mutlaka hastalık kapar. Gönüllülerin temizlik yaptığını görünce pikniği bırakıp yardım ettik. Çocuklarımı buraya getirdiğimden dolayı çok pişman oldum. Mikrop kapabilir, hasta olabilirler. Özellikle belediye başkanımıza seslenmek istiyorum. Buraya akciğerimiz gibi bakmalıyız. Halktan isteğim de doğaya sahip çıkmaları" diye konuştu

DHA

Loading...