Sözcü Plus Giriş

GEBZE Teknik Üniversitesi (GTÜ)'nde Organik Işık Yayan Bitkiler Projesi ile Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlanması hedefleniyor. Projede ateş böceği, deniz anası gibi ışık saçan canlıların bu özelliklerinin bulunduğu genler alınıp bitkinin tohumuna tümörlenecek. Bitkiler ve ağaçlar parlak ışık yayarak, elektrik enerjisi kullanılmadan aydınlatma ihtiyacını karşılayacak.
Türkiye'de ilk kez yapılan EXPO 2016 Antalya Bıpp Uluslararası Bitki Islahı Proje Pazarı'nda GTÜ Doktora öğrencisi ve Kimya Bölümü Proje Asistanı Murat Şahin'in sunduğu projenin hayata geçirilmesi hedefleniyor. Aydınlatma ve enerji verimliliği konularında çalışan Şahin'in, Organik Işık Yayan Bitkiler Projesi'nde ateş böceği, deniz anası gibi ışık saçan canlıların bu özelliklerinin bulunduğu genler alınıp bitkinin tohumuna tümörlenecek. Bitki de onu vücuduna yaymaya başlayacak. Böylece ışık içeriği taşıyan moleküller ışık saçtıkça, bitki de etrafına ışık yayacak. Bu sistemle oluşturulan bitkiler ve ağaçlar parlak ışık yayarak, elektrik enerjisi kullanılmadan aydınlatma ihtiyacını karşılayacak.
Kimya, ziraat, moleküler biyoloji ve genetik gibi farklı disiplinlerin bir araya gelerek GTÜ laboratuvarlarında hayata geçirmeyi planladığı bu proje için hazırlıklarına başlayan genç bilim adamı Şahin, “Türkiye’de aydınlanma için yılda 40 milyar lira, sadece D-100 karayolunu aydınlatmak için ayda 2 milyon lir harcanıyor. Bunun için yapılacak her katkı devlete ciddi paraların geri dönmesi anlamına gelecek. Sokak lambalarının yerine ışık saçan ağaçların, evlerimizdeki aydınlatmanın yerini bitkilerin almasını sağlayacak bu çalışma sonucunda katma değeri yüksek, enerji konusunda verimlilik sağlayabilecek ürün elde etmeyi planlıyoruz. Bu bitkileri ilk olarak üniversitemizde kullanmayı çok istiyorum" dedi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more