Sözcü Plus Giriş

Tunceli Haberi: KESK Başkanı Özgen: İşine son verilen kamu emekçileri derhal görevlerine iade edilsin

KESK Başkanı Özgen: İşine son verilen kamu emekçileri derhal görevlerine iade edilsin

14:51 -
KESK Başkanı Özgen: İşine son verilen kamu emekçileri derhal görevlerine iade edilsin

KESK Genel Başkanı Lami Özgen, OHAL ve Kanun Hükmünde Kararnameleri kabul etmediklerini belirterek, "Bundan hareketle AKP'nin uyguladığı OHAL yasasını derhal geri çekmesini talep ediyoruz. Yine OHAL çerçevesinde çıkarılan KHK'ların geri alınması, işine son verilen kamu emekçilerinin derhal görevlerine iade edilmesini istiyoruz" dedi.
Tunceli'ye gelen KESK Genel Başkanı Lami Özgen, AK Parti il binası karşısındaki alanda yaklaşık 500 kişinin katılımıyla basın açıklaması yaptı. Özgen, darbe girişiminde bulunanlara karşı çıkarıldığı belirtilen KHK'ların, gerçekte muhalifleri susturmak için çıkarıldığını öne sürerek şöyle konuştu:
"Uzun bir süredir AKP tekçi, otoriter, faşizan bir sistemi, tek adam diktası ve rejimini kurumsallaştırmak için, bütün hukuksuz yönelimleri başta biz KESK'lilere karşı olmak üzere bütün muhaliflere, sol sosyalist ve demokrasi güçlerine karşı hayata geçirdi. Bunu yaparken de 14 yıllık ittifak bileşeni ortağı olan bu bütün hukuksuzluğu ve faşizmi kurumsallaştırmak istedi. AKP'nin son dönemlerde çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnamelerin cemaatle bir ilgisi yoktur. Tamamen muhalifleri, sol, sosyalist ve demokrasi yanlılarını susturmak ve tasfiye etmek için çıkardıkları KHK'lerdir. Biz KESK olarak sizin OHAL'inizi de kabul etmiyoruz, sizin kanun hükmünde kararnamelerinizi de kabul etmiyoruz. Sizin darbe karşıtı iki yüzlü takkiyeci politikalarınızı da kabul etmiyoruz. Yıllardır darbelere karşı bedel ödeyen, mücadele eden bizleriz, bu ülkenin halklarıdır. Bu ülkenin sol sosyalist ve devrimci güçleridir. O yüzden siz darbenin ortaklarısınız, bunun hesabını sizden sormaya devam edeceğiz. Sözde 15 Temmuz darbe girişimine karşı cemaate karşı çıkarıldığı söylenen kanun hükmündeki kararnameler Türkiye'de kamu emekçileri ile mücadeleye dönüşmüş ve KESK'e karşı yok etme, bertaraf etme mücadelesine dönüşmüştür. Bizim tek istediğimiz demokrasidir. Bundan hareketle AKP'nin uyguladığı OHAL yasasını derhal geri çekmesini talep ediyoruz. Yine OHAL çerçevesinde çıkarılan KHK'ların geri alınması, işine son verilen kamu emekçilerinin derhal görevlerine iade edilmesini istiyoruz." 

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more