Sözcü Plus Giriş

KESK ve Eğitim-Sen Genel başkanları, açığa alınma, gözaltı ve tutuklamalarla ilgili Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile görüştükten sonra basın toplantısı düzenledi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, Eğitim-Sen ve KESK olarak açığa alınan hem üyeleri hem de diğer farklı sendikaların üyelerine hukuki destek vereceklerini söyledi.
Diyarbakır'a gelen KESK Genel Başkanı Lami Özgen ve Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, önce Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile görüştü. Daha sonra basın toplantısı düzenleyen KESK Genel Başkanı Lami Özgen, geliş nedenlerinin bir süredir hukuksuz, keyfi gözaltına alınan ve tutuklanan arkadaşlarının durumu olduğunu belirtti. Özgen, şöyle devam etti:
"Bu arkadaşlarımıza ilişkin belli bir süredir görüşmekten imtina eden Vali ile görüşmek için buraya geldik. Bu boyutları değerlendirdik, hakikaten faşizmin kurumsallaştığı bir süreçte hukukun ve hukuksuzluğun ne olduğunu hep beraber yaşıyoruz. Yaptığımız tüm sendikal eylem ve etkinliklerimiz, emek, demokrasi, barış, temel hak ve özgürlükler, insanca yaşam taleplerimiz suç değil ve hiç kimse de bunu kriminalize ederek suç olarak bize dayatamaz. Kendi varlıklarını, kendi, günahlarının kefaletini bizim sendikal eylem ve etkinliklerimizi kriminalize edip suç sayarak gidermeye çalışanlar bunun hesabını verecektir. Diyarbakır'daki ayyuka çıkmış pervasızca, hukuksuz tutum ve yönelimlerinin son bulmasını bir kez daha ifade etmek istiyorum."
Eğitim- Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ise Valilik ile gerçekleştirdikleri görüşmede, Diyarbakır üzerinde genel tablonun yansımaları kabul etmediklerini dile getirdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti:
"Eğitim-Sen olarak bir kez daha altını çizelim gerçekten bu abluka, bu baskı kabul edilemez. Eğitim-Sen ve KESK'liler de bu tür abluka ve baskılara asla boyun eğmedi, eğmez de. Biz Eğitim-Sen olarak hem hukuksal olarak hem fiili mücadele yöntemlerinin tamamını kullanarak, hem de hem ülke genelinde başta muhalefet partileri olmak üzere siyasi partiler, dernek, odalarla dayanışma içinde olarak, hem de uluslararası eğitim enternasyonaliyle süreci paylaşarak bu haksızlığa, hukuksuzluğa son verene kadar mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Eğitim-Sen olarak hiç bir arkadaşımızın özellikle görevden çıkarılan arkadaşımızın maddi ve hukuki olarak yalnız bırakmayacağımızı sözünü vermiştik. Gerekeni bugünlerde yapıyoruz. Davalar açtırıyoruz, maddi olarak ta ödemeleri başlatıyoruz. Eğitim-Sen ve KESK öyle bir geleneğe sahiptir ki sadece kendi üyelerinin de değil, mağdur olduğunu düşünen farklı sendikaların üyelerine de hukuk yardımından başlayarak kapılarını sonuna kadar açık tutacaktır."

DHA