Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: Kiev Büyükelçisi Tezel'den Ukrayna'ya çağrı Gülen örgütüne karşı önlem alınmalı

Kiev Büyükelçisi Tezel'den Ukrayna'ya çağrı Gülen örgütüne karşı önlem alınmalı

Güncellenme: 10:32, 30/07/2016
Kiev Büyükelçisi Tezel'den Ukrayna'ya çağrı Gülen örgütüne karşı önlem alınmalı

Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Ukrayna güvenlik güçlerine Gülen cemaatine karşı harekete geçme çağrısında bulundu.

Kiev'de düzenlediği basın toplantısında Türkiye'de yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi veren ve değerlendirmede bulunan Büyükelçi Tezel, Fethullah Gülen cemaati ile ilgili olarak, Bu, birçok ülkede bağlantıları olan gizli bir terör örgütü ifadesini kullandı.

Cemaatin yaklaşık 150 ülkede faaliyet gösterdiğine dikkat çeken Büyükelçi, Ukrayna'da da, bu örgüt ile doğrudan bağlantılı olduğu izlenimi veren yapılanmalar mevcut. Ukrayna güvenlik güçleri bundan haberdarlar ve daha önce de haberdarlardı, ancak bu organizasyonların yasa dışı oldukları bugün daha açık hale geliyor. Ukrayna devletinin buna ciddi yaklaşacağını ve gerekli önlemleri alacağını düşünüyorum dedi.

Konunun Türkiye'ye komşu ülkeler için de ulusal güvenlik sorunu hale gelebileceği uyarısında bulunan Tezel, “Türkiye'de olduğu gibi burada da her şey yasalar çerçevesinde yapılmalı. Ukrayna'da da önlemler alınmalı” diye konuştu.

Tezel'in diğer açıklamalarından satır başları şöyle

TÜRKİYE DEMOKRASİSİ GÜÇLENECEK

Bu, Türkiye'de demokratik hükümeti devirme ve demokratik süreçleri sonlandırma girişimiydi. Daha fazla dini eğilimleri olan alternatif bir hükümet kurulmak istendi. 15-16 Temmuz, modern tarihte, insanların tanklara ve savaş uçaklarına rağmen sokaklara çıkarak darbeyi durdurdukları tek örnek. Bu, demokrasimizin derin köklerine dayanıyor. Türk halkı demokratikleşme yolunda önemli yol kat etti ve geri dönmek istemiyor. Halkın çoğunluğunun karşı olduğu darbe başarısız oldu. Türkiye, bu krizden demokrasini geliştirerek ve daha güçlü halde çıkacak.

TÜRKİYE'DE OLANLAR, UKRAYNA'DA YAŞANANLARA BENZİYOR

Türkiye'de sivillerin öldürüldüğü olaylar, Kiev'deki Maydan olaylarına çok benziyor. Eşlerini ve çocukları keskin nişancılar tarafından öldürülen, tankların altında ezilen insanların tepkilerinin nasıl olacağı tabii tahmin edebilirsiniz.

UKRAYNA'NIN BİZE VERDİĞİ DESTEKTEN MEMNUNUZ

Ukrayna devleti darbe girişiminin başlangıcından itibaren Türkiye'nin seçilmiş hükümetinin yanında yer aldı. Dostumuz, stratejik ortağımız Ukrayna'nın verdiği bu destekten memnunuz.

DARBE GİRİŞİMİ TURİZMİ ETKİLEMEZ

Turizm ile ilgili hiçbir güvenlik sorunu bulunmuyor. Olaylar, yalnızca ilk iki gün, bazı devlet kurumlarının etrafında yaşandı. THY'nin seferleri sadece bir günlüğüne durduruldu. Halkın gündelik yaşamını ve tabii ki turizmi olumsuz etkileyen bir durum yok ifadelerinde bulundu.

DHA