Sözcü Plus Giriş

Son Dakika: Kılıçdaroğlu: Putin'e mektup yazmayı biliyor Netanyahu'dan resmi yazılı bir özür mektupu isteyemiyor (1)

Kılıçdaroğlu: Putin'e mektup yazmayı biliyor Netanyahu'dan resmi yazılı bir özür mektupu isteyemiyor (1)

Güncellenme: 14:59, 28/06/2016
Kılıçdaroğlu: Putin'e mektup yazmayı biliyor Netanyahu'dan resmi yazılı bir özür mektupu isteyemiyor (1)

– CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakat ve Türkiye ile Rusya arasında gelinen ilişkilere ilişkin, "Bunların dış politikası; önce aslan gibi kükreyeceksin yemeyince de kedi gibi miyavlayacaksın. Dış politikada, büyük lokma yutabilirsin ama büyük laf etmeyeceksin. Aksi takdirde tükürdüğünü yalatırlar. Resmi bir özür Türkiye'ye ulaşmış değil. Şu söyleniyor; Netanyahu telefon ile Obama'nın yanında benden özür diledi. Bir özür dileme var mı yok mu bilmiyoruz. Kendisi kalkıp Putin'e mektup yazmayı biliyor. Netanyahu'dan resmi yazılı bir özür mektubu isteyemiyor. Resmi bir özür mektubu yazılmalı. Devletin arşivine girmeli. Böyle bir şey olmadı. 'Telefonda özür dilendi' denildi orada kaldı" dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Teröristler kadar bizler gururlu, onurlu olmazsak onların karşısına dikilmezsek, bilesiniz ki bu ülkede büyük bir kırılma olur" sözlerini eleştiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Kıbrıs çıkarmasında bu kadar şehit vermedik. Hz. Ömer Dicle'nin kenarında kaybolan bir koyundan kendisini sorumlu tutuyorsa, 700 şehitten kim kendisini sorumlu tutacak? Bunun cevabını arıyorum ben. Diktatör bozuntusu konuşma yapıyor; 'Terör ile mücadele etmek için en az teröristler kadar onurlu ve gururlu olmalıyız' diyor. Bütün şehit anneleri, babalarına sesleniyorum; onuru ve gururu ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti'nin cumhurbaşkanı teröristler üzerinden tanımlamaya başladı. Bütün şehit ve gazilerimizin onuru, gururu var. Başımızın üstünde yeri var. Terör örgütü üzerinden tanım yapanları da şiddetle kınıyorum. Onların ne onur ne de gururu var? Namusu, şerefi unuttular zaten. Şimdi şerefi ve onur unutturmaya çalışıyorlar. Bu toprakların değerini düşürmeye kimin hakkı var? Efendim bu bir gafmış. Gaf değil, gaf değil. Prompter geçenleri okuyor. Bakın o bölüme. Yazıklar olsun. Herkesin buna 'Yazıklar olsun' demesi lazım. Arkasından tek tek gazete, televizyonlar aranıyor 'Sakın bunu haber yapmayın' diye. Neden baskıya teslim oluyorsunuz? Attığınız her geri adım boynunuza yular olarak geri gelecektir. Hiç de yanlışlıkla söylemedi. Daha düne kadar şehitlere 'kelle' demiyor muydu? Bunun hesabını halk adına medya sormalı. Terör bir insanlık suçudur."
"ÖNCE ASLAN GİBİ KÜKREYECEKSİN YEMEYİNCE DE KEDİ GİBİ MİYAVLAYACAKSIN"
Türkiye ile İsrail arasında varılan mutabakat ve Türkiye ile Rusya arasında gelinen ilişkilere ilişkin Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:
"Dış politika haberlerini diğer ülkelerin yaptığı açıklamalardan öğreniyoruz. Tayyip Erdoğan'ın özür dilediği açıklandı. Kimsin sen özür dileyecek? Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil edeceksen otur adam gibi temsil et. Sen temsil edemezsin gücün yok senin. Bu nasıl bir ülke? Sınırımızı ihlal eden Ruslar. Daha önceden yapılan açıklamada 'Özür dilenmeyecek' deniyordu. Nedir bunların dış politikası; 'Önce aslan gibi kükreyeceksin yemeyince de kedi gibi miyavlayacaksın.' Geldikleri nokta bu. Aslan gibi kükrediler; 'Ben talimatı verdim.' İç politikanın malzemesi yaptılar. Şimdi kedi gibi miyavlıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti'ni onuru ile oynuyorsun sen. Elbette bütün ülkeler ile barış içinde yaşamalıyız. Ama ülkenin onurunu, gururunu koruyarak. Sen bu ülkenin ve milletin onurunu, gururunu ayaklar altına aldın. İsrail askerleri uluslararası sularda gemiyi bastılar 10 vatandaşımızı katlettiler. Türkiye, korsan bir devlete yakışır bir eylem ile karşılaştı. Evet hükümet doğru bu itirazın arkasında durmalı dedik. Dış politika iç politikaya malzeme edilmemeli dedik. İsrail'i bir numaralı düşman ilan ettiler. Dış politikada, büyük lokma yutabilirsin ama büyük laf etmeyeceksin. Arkasında durmayacağın lafı etmeyeceksin. Aksini yaparsan tükürdüğünü sana yalatırlar. Geldiğimiz nokta budur."
"NETANYAHU'DAN RESMİ YAZILI BİR ÖZÜR MEKTUBU İSTEYEMİYOR"
Kılıçdaroğlu, iktidarın "Ablukayı delip gideceğiz" demesine rağmen bunu yapamadığını ifade ederken, "Resmi bir özür Türkiye'ye ulaşmış değil. Şu söyleniyor; Netanyahu telefon ile Obama'nın yanında benden özür diledi. Bir özür dileme var mı yok mu bilmiyoruz. Kendisi kalkıp Putin'e mektup yazmayı biliyor. Netanyahu'dan resmi yazılı bir özür mektupu isteyemiyor. Resmi bir özür mektubu yazılmalı. Devletin arşivine girmeli. Böyle bir şey olmadı. 'Telefonda özür dilendi' dendi orada kaldı" dedi.

DHA