Sözcü Plus Giriş

KIRIKKALE'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinlikle, 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri anıldı.
İl Müftülüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen programa Vali Mehmet İlker Haktankaçmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Kasım Tüten, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Danacı, İl Jandarma Komutanı Albay İsa Çakmak, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlikte konuşan Vali Haktankaçmaz, 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında Türkiye'nin düşmanlarının olduğunu söyledi. Haktankaçmaz, "Ülkemiz 15 Temmuz gecesi uçurumun kenarından döndü. Biz bu topraklarda güçlü bir şekilde var olmaya devam ettiğimiz müddetçe bu tür saldırılar devam edecektir. 15 Temmuz sonrası Türkiye ile 15 Temmuz öncesi Türkiye bir değildir. 15 Temmuz'dan sonra açık bir şekilde gördük ki; olmazsa olmazlarımız vatan toprağı, bayrağımız ve milletimizdir. Bunlar üzerinde asla tartışma yapamayız. Ortak paydalarımız üzerinde bir araya gelmemiz lazım. Ortak paydalarımız söz konusu olduğu zaman kenetlenebilmemiz lazım. 15 Temmuz gecesi ve sonrası bunu gösterdik. Bundan sonra da gösterebiliriz. Bunu gösteremezsek şehit ve gazilerimize ihanet etmiş oluruz" dedi.
Böyle bir darbe girişimine daha önce şahit olmadıklarını belirten Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin ise "Bugüne kadar gelen saldırılar hep cepheden olmuştu. Cepheden gelen saldırılar da bize sorun olmazdı. 15 Temmuz'da yaşadığımız travma bu saldırının kendi evimizden, içimizden, kardeşimizden, komşumuzdan, en yakınlarımızdan olmasıydı" diye konuştu.
100. Yıl İlkokulu öğrencilerinin Yeni Türkiyem ront gösterilerinin yer aldığı programda, Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan resim sergisinin açılışı yapıldı.

DHA