Muğla Haberi: Kisebükü Koyu tertemiz oldu

Kisebükü Koyu tertemiz oldu

Kisebükü Koyu tertemiz oldu

BODRUM'da belediye ekiplerinin 'Cevat Şakir'in İzinde Gökova'ya' sloganıyla yapılan deniz dibi temizliği çalışmalarında, Gerence, Büyük Çatı ve Amazon'un ardından Kisebükü Koyu da temizlendi. 5 gün boyunca yapılan çalışmalar sona ererken, denizden 5 ton atık çıkartıldı.
Bodrum Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Kocadon'un da aralarında bulunduğu gönüllüler ve Bodrum Belediyesi Dalış Ekibi'nden oluşan 25 kişilik grup, Kisebükü Koyu'nda temizlik yaptı. Deniz dibi temizliğine Barbaros Yatçılık'a ait 'Semele' teknesi ile katı atık toplama teknesi 'Venüs' de destek verdi. Kisebükü Koyu'nda sabah erken saatlerde başlayan ve 40 dakika süren serbest ve tüplü dalışlar sonunda koydan oto lastiğinden pet şişeye kadar toplam 200 kilogram katı atık çıkarıldı.
Gökova Körfezi'nde 5 gündür deniz dibi temizlik yapıldığını belirten Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, "Bugün de Kisebükü'ndeyiz. Kisebükü biliyorsunuz mavi yolculuğun başladığı bir bölge. Ekibime bugün ben de katıldım. Denizin bu bölgesi gerçekten çok temiz pırıl pırıl. Ama balıkçı teknelerimizin olduğu koylarda biraz sıkıntı var. Oralarda biraz kirlilik görüyoruz. Özellikle ekmeğini denizden geçiren balıkçı ve mavi yolculuk kaptanlarına biraz daha dikkatli davranmalarını rica ediyorum. Çünkü geleceğimiz her zaman bu denizler. Biliyorsunuz ki Bodrum turizminde mavi yolcuğun önemi çok fazla ve onun için kaptan arkadaşlarımıza, denizci arkadaşlarımıza ve misafirlerimize bu denizlerin hepimize ait olduğunu bilmesini, bizden sonraki nesillerin de bu güzellikleri, bu temizlikleri görmesini diliyorum" dedi. Başkan Kocadon, temizlik çalışkalarında emeği geçen herkese de teşekkür etti.
'ÖNEMLİ OLAN KİRLETMEMEK'
Dalış Eğitmeni Kenan Doğan (51) de 'Denize Mavi Yakışır' projesi Bodrum Belediyesi'nin başlattığı bir proje olduğunu belirtip, "Burada hem gönüllü belediye personeli hem de denizi seven sualtı dalıcıları olarak da elimizden geldiğince su altını temizlemeye çalışıyoruz. Fakat temizlemek bir yere kadar tek başına çare değil önemli olan günlükve haftalık tur yapan charter tekneleri, balıkçılar ve amatör olarak olarak balık tutanların çok dikkat etmesi gerekir. Temizlemek önemli değil asıl önemli olan kirletmemek. Gökova'da da çok çöp çıktı ama asıl sıkıntı Bodrum'un koyları içerisinde. Burada özellikle Bodrum Kale'nin Kumbahçe Mevkisi'nin ağır bir temizliğe ihtiyacı var. Diğer koylar özellikle günlük turların gittiği yerlerin bence mümkün olduğunca temiz tutulması lazım. Akvaryum Koyu, dünyanın başka bir yerinde yok. Suyun üzerinden inanın çok güzel gözüküyor ama bizler sık sık daldığımız için olayın farkındayız. Plastik bazlı petrol atıklar hiç yakışmıyor suyun altına. 'Denize Mavi Yakışır' projesi bence alkışlanacak bir proje" dedi.
'Cevat Şakir'in İzinde Gökova'ya' sloganıyla beş gün içinde yapılan deniz dibi temizliğinde toplam 5 ton atık çıkartıldığı bildiridi.

DHA

Loading...