Sözcü Plus Giriş

– ŞANLIURFA Valiliği, Kobanı sınır hattında duvar örülmesi amacıyla iş makineleriyle yapılan çalışmaların buraya yönelik askeri harekat hazırlığı olduğu iddiaları üzerine yazılı açıklama yaptı. Bir grup Suriyelinin de sınır hattına yaklaşarak yapılan çalışmayı protesto etmesi üzerine zırhlı araçlarla yoğun önlem alındı.
Suruç’un Mürşitpınar Mahallesi'nin karşısındaki Suriye'nin terör örgütü PKK'nın bu ülkedeki kolu olan PYD denetimindeki Kobani sınırında güvenlik amacıyla yapılacak duvar için çalışma başlatıldı. Duvar örülmesi amacıyla iş makinelerinin alan açması ve hendek kazması üzerine Kobani'de yaşayan Suriyeliler, sınır hattında toplanarak durumu protesto etti ve TSK'nın Cerablus'ta olduğu gibi Kobani'de de askeri harekat yapacağını iddia etti. Sosyal medyada da yayılan iddianın ardından Şanlıurfa Valiliği yazılı açıklama yaptı. Ortaya atılan iddiaların gerçeği yansıtmadığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"27 Ağustos 2016 tarihinde bazı basın yayın organlarında 'Türk askeri hendek kazıp, Kobani’ye girdi' şeklinde yapılan asılsız haberler üzerine kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur. Valiliğimiz tarafından Suriye sınırımızda önceden beri devam eden sınır güvenliğini güçlendirme çalışmaları kapsamında çalışmalar devam etmekte olup, Suruç ilçemizdeki Mürşitpınar sınır kapısı bölgesinde de çalışmalar sürdürülmektedir. İki ay önce ihalesi yapılan duvar örme çalışmaları, Mürşitpınar sınır kapısının doğusunda bir, batısındaysa 4 kilometre olmak üzere toplam beş kilometrelik bir alanı kapsamaktadır. Çalışmalar uluslararası koordinatlara göre sınırın sıfır noktasında yürütülmektedir. Hendek kazıldığı iddialarına konu olan çalışmalar ise güçlendirilmiş beton duvarların yerleştirileceği yerlerdeki temel güçlendirme çalışmalarıdır. Haberlerde iddia edildiği gibi güvenli bölgeye girildiği ve askeri yığınak yapıldığı iddiaları kesinlikle gerçek dışıdır."
VALİ TUNA: SINIRLARIMIZI KORUMAK EN DOĞAL HAKKIMIZ
Şanlıurfa Valisi Güngör Tuna Azim, illegal örgütlerin giriş, çıkışlarına karşı sınır hattında her türlü önlemi almakta kararlı olduklarını da vurgulayarak, "Türkiye uluslararası anlaşmalar çerçevesinde belirlenen sınıra uygun kalmak şartıyla belirlenen koordinatlarda sınır güvenliği için duvar örme çalışmalarına başladı. Hem Türkiye'nin hem de Suriye'nin sınır güvenliği için yapılan bir çalışma söz konusudur. Sınır güvenliği için yapılan duvar örme işleminde uluslararası ve iç hukuktan kaynaklanan bir sıkıntı sözkonusu değildir. Suriye'de yaşanan gelişmelerin ardından Ceylanpınar ve Mürşitpınar sınır hattından Türkiye topraklarından geçen tren yolu hattı baz alınarak yapılan duvar örme işlemi tamamen sınırlarımızı korumaktır, Türkiye olarak sınırlarımızı korumak ve tedbirleri almak en doğal hakkımızdır.Yapılan bu çalışma tamamen muhtemel illegal örgütler tarafından Türkiye'ye girişçıkışı önlemeye yönelik alınan tedbirlerdir, sınıra duvar örme işlemi kararlıkla devam edecektir" şeklinde konuştu.

DHA