Sözcü Plus Giriş

KAYSERİ'nin merkez Kocasinan Belediyesi, Seyrani Mahallesi'nde kentsel dönüşüm projesini başlattı. Proje çerçevesinde yıkılacak olan eski evlere ilk balyozu, Belediye Başkanı Ahmlet Çolakbayrakdar vurdu.
Seyrani Mahallesi’nde başlatılan ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında düzenlenen törenle, binaların yıkım işlemlerine başlandı. Törende konuşan Başkan Çolakbayrakdar, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ kapsamında Seyrani Mahallesi’nde eski konutların yıkılarak, yerine daha modern, daha yeşil, daha yaşanabilir ve daha sağlıklı yaşam alanlarının inşa edileceğini söyledi. Seyrani Mahallesi’nde ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ ile ilgili bölge sakinlerinin görüşleri doğrultusunda ilk yıkıma başladıklarını ifade eden Başkan Çolakbayrakdar, imara uygunsuz bir şekilde yapılan yapıların yıkımıyla birlikte, ‘Yeni Kocasinan’ ve ‘Yeni Seyrani’ kurulması ile ilgili ilk adımı attıklarını söyledi. Çolakbayrakdar, ''Seyrani Mahallesi’nde 2 yıla yakındır gerekli kararların alınmasıyla ilgili yasal bir süreç oldu. Bu süreçlerin tamamlanmasından sonra Kocasinan Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak bölgenin planlamasını yaptık. Çok şükür proje tamamlandıktan sonra, Seyrani Mahallesi’nde ilk adımı atıyoruz. Burası 8 blokluk bir bölgeyi kapsıyor. Bugün ilk blokun yıkımıyla başlıyoruz. Gecekondu eski binalar yıkılarak bunların yerine yeni yeni binalar oluşacak. Şehrimize yakışır binalar oluşturacağız. Burada sadece binalar yapmıyoruz. Yeni çehresiyle birlikte her türlü sosyal donatılar olan bir bölge oluşturacağız'' dedi.
Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, Seyrani Mahallesi’nde 400 bin metrekare alan içerisinde bir kentsel dönüşüm olduğunu belirten Başkan Çolakbayrakdar, planlanmış olan 62 blokluk yeni bir konut bölgesi oluşturulacağını ifade ederek, “62 blok üzerinde de 3 bin 472 daire hak sahiplerinin olacak. İnşallah bu bölgede proje tamamlandığında yaklaşık 10 bin kişi ikamet edecek. Biz bu konutları planlarken sadece bina yapımı değil, bununla birlikte bölgenin ihtiyacı olan sosyal donatıların oluşmasını sağlayacağız. Böylelikle ticaret yerleri, oyun alanları, cami, pazar yeri, park, okul gibi bütün ihtiyaçları kendi içerisinde çözümlenmiş olacak” ifadelerini kullandı.
Törende daha sonra eski yapılar yıkılarak ilk hamle yapılmış oldu. Yıkım için ilk balyozu Başkan Çolakbayrakdar ve eski evlerin sahipleri vurdu. Ardından iş makinası devreye girerek binayı yıktı.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more