Konya Haberi: Konya'da 32 hakim ve savcı, 25 asker, 2 emniyet müdürü tutuklandı

Konya'da 32 hakim ve savcı, 25 asker, 2 emniyet müdürü tutuklandı

Konya'da 32 hakim ve savcı, 25 asker, 2 emniyet müdürü tutuklandı

DARBE girişiminin ardından Konya'da 25 rütbeli asker, 32 savcı ve hakim ile 2 emniyet müdürü tutuklandı. Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz'ün de aralarında bulunduğu 21 askerin ise sorgusunun sürdüğü belirtildi.
Geçen 15 Temmuz günü yapılan darbe girişiminin ardından Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz, Jandarma Konya Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu, 3'üncü Ana Jet Üs Komutanlığı Hava Harekat Komutanı Kurmay Albay Mustafa Ertürk'ün de bulunduğu 54 asker, 3'ü emniyet müdürü 12 polis, 36 hakim ve savcı gözaltına alındı.
KURMAY ALBAY TUTUKLANDI
Sorgusu tamamlanan ve adliyeye sevk edilen Jandarma Konya Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu ile 1 binbaşı ve 1 yüzbaşının ile Akseki Jandarma Komanda Taburu'nda görevli askerlerinde bulunduğu 33 rütbeli askerden 25'i çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 8 asker de adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. İçeride duruşma devam ederken bazı asker aileleri de adliye önünde bekledi.
Hava Savunma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Orhan Gündüz'ün de aralarında bulunduğu 21 askerinde sorgusunun sürdüğü belirtildi.
32 HAKİM VE SAVCI TUTUKLANDI
Gözaltına alınan 36 hakim ve savcıdan da 32'si tutuklandı, 4'ü adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Haklarında yakalama kararı bulunan 10 hakim ve savcının da arandığı belirtildi.
2 EMNİYET MÜDÜRÜ TUTUKLANDI
Gözaltına alınan 12 polisten, Kadınhanı İlçe Emniyet Mehmet Demir ve Ilgın İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Kambur da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 10 polisin sorgusun sürdüğü belirtildi.
''CİHANBEYLİ'DE BİR GÖREVE GİDECEĞİMİZ SÖYLENDİ''
Tutuklanan Jandarma Konya Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu'nun ifadesinde darbe girişimi suçunu kabul etmediği öğrenildi. Sakaoğlu'nun, geçen cumartesi Cihanbeyli ilçesinde düzenlenecek şenlik için Akseki Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'ndan 30 askeri görev için şenlikten bir gün önce göreve çağırdığı iddia edildi. Akseki Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'nda görevli askerlerinde mahkemedeki ifadesinde, ''Asker, olarak bize verilen emri yerine getirdik. Bize, Cihanbeyli'de bir göreve gideceğimiz söylendi. Biz de daha önce nasıl dış göreve gidiyorsak, aynı şekilde yola çıktık. Daha önce nasılsa aynı silahlarımızı yanımıza aldık. Farklı bir şey yoktu. Ancak Konya'ya geldiğimizde gözaltına alındık. Bize yöneltilen darbe iddialarını kabul etmiyoruz'' dedikleri öğrenildi.
ÜNİFORMALARI ÇIKARTILDI
Gözaltına alınırken üniforması üzerinde olan Jandarma Konya Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı Kurmay Albay Mustafa Sakaoğlu'nun adliyeye sevk edildiği sırada sivil kıyafetli olduğu görüldü. Üniformalarıyla adliyeye getirilen Akseki Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'nda görevli askerlerden tutuklananların ise tutuklama kararının ardından, jandarma komutanlığından askeri eşofman getirilerek askerlere giydirildi. Tutuklanan askerlerden bazıları cezaevine konulmak üzere Ankara’ya gönderildi.
GENERALLER
Soruşturma kapsamında Konya 3'üncü Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Haluk Şahar İstanbul'da, Konya Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Timurcan Ermiş de Ankara'da çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

 

DHA

Loading...