Sözcü Plus Giriş

BODRUM'da iki butik otel açan Şukufe Gökçen- Rıfat Faik İskit çifti, turizmde yaşanan krize karşın yatırımdan kaçmadı. Para hırslarının bulunmadığını belirten Rıfat Faik İskit, "Otelimizde aşçı bile çalıştırmıyoruz. Bir aile ortamı içerisinde konuklarımıza eşim ve ben birlikte hizmet ediyoruz" dedi.
Turizmde yaşanan kriz gittikçe etkisini arttırırken turizmci çift 16 milyon TL'lik yatım yaparak Bodrum'da iki butik otel birden açtı. Kazdağları'nda 20 yıl önce ilk butik oteli açarak turizm işine giren 62 yaşındaki Rıfat Faik İskit, eşi tekstil uzmanı ve sanayici 60 yaşındaki Şukufe Gökçen İskit ile birlikte 16 odalı Bodrum Hotel No 20 ve 12 odalı Ortakent Hotel No 20 adında iki butik oteli hizmete soktu. Bir yıl önce Bodrum'a yerleşen iki çocuk babası Rıfat Faik İskit, "Ülkeme ve insanıma güveniyorum. Eşim ile yatırım yapmaktan kaçmadık, korkmadık. Kimse elini taşına altına koymaz, yatırımdan vazgeçer, parasını saklarsa bu ülke nereye gider? 40 yıllık turizmciyim böyle kriz görmedim ancak amacımız para değil, insan kazanmak" diye konuştu.
'EŞİMLE BİRLİKTE HİZMET EDİYORUZ'
Rıfat Faik İskit, turizm sektöründe yaşanan en büyük krizin stratejik hatalardan ve ülkenin bulunduğu siyasi konumdan kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:
"Kimse kredi alıp borçlanarak Bodrum'da yatırım yapmasın. Kısa vadede para kazanmak amacıyla Bodrum'a gelen yanılır, iflas edip geri döner. Biz güzel ülkemize, güzel ilçemize güvendiğimiz için ve para hırsımız olmadığı için bu yatırımları gönül rahatlığı ile yaptık. Otelimizde aşçı bile çalıştırmıyoruz. Bir aile ortamı içerisinde konuklarımıza eşim ve ben birlikte hizmet ediyoruz. Otelin tüm döşemesini de eşim ile birlikte yaptık. Turizm sektörüne bu yatırımı yaparken birçok insan bize 'bu dönemde böyle yatırım yapılır mı, aklınızı mı yitirdiniz siz?' dediler. Aklımızı yitirmedik, sadece güzel ülkemizi, insanlarımızı seviyoruz. Severek de hizmet edilir, para kazanılır düşüncesindeyiz."
'KRİZLER GEÇİCİ, TURİZM KALICIDIR'
Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, öz kaynaklarını saklamak yerine yatırıma açan İskit çiftini kutladı.  Bodrum'un turizmde bir dünya markası olduğunu vurgulayan Özyurt şunları kaydetti:
"Her ülkede yaşanabilecek krizler ülkemizde de yaşanıyor. Ancak yatırımları durdurarak, önünü keserek, bu krizleri aşmamız mümkün değil. Bu nedenle İskit çiftinin yaptığı gibi Bodrum'a ve ülkemize güvenerek yatırımların sürdürülmesi gerekir. Bu krizler gelip geçici ancak turizm kalıcıdır. Bu ülkede 50 yıldır turizm yapılıyor ve turizm ülkemizin ciddi gelir kaynaklarının başında geliyor. Krizler geçer, İskit çifti gibi akıllı yatırımcılar ve tesisler bir ömür boyu kalır." 

DHA