Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün gerçekleşen telefon görüşmesi ile ilgili Kremlin'den yapılan açıklama şu şekilde:

'Rusya Devlet Başkanı İstanbul'da meydana gelen ve birçok kişinin ölümüne sebep olan terör saldırıları sebebiyle başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar diledi. İki taraf terör tehdidi ile mücadelede uluslararası işbirliğinin aktif hale gelmesi gerektiğinin altını çizdi.
Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı'ndan gelen mektubun ikili ilişkilerdeki kriz sayfasını çevirmek, uluslararası ve bölgesel sorunlarda ortak çalışmaları yenilemek ve Rusya Türkiye ilişkilerini geliştirmek için ortam oluşturduğunu belirtti.
Bu görüşme çerçevesinde Rus pilotun ölümüne sebep olduğu öne sürülen Türk vatandaşı hakkında açılan soruşturmanın objektif olması ümit edildiği belirtildi.
Rus lider, hükümete ilgili makamlara ticari ve ekonomik ve diğer alanlarda ikili ilişkilerin yeniden başlatılması için görüşmelere başlama talimatı vereceğini bildirdi. Bu Rus turistlerin Türkiye'yi ziyaret etmelerine getirilen kısıtlamanın kaldırılması anlamına geliyor. Aynı zamanda Türk hükümetinin Rus turistlerin Türkiye topraklarındaki güvenliklerini sağlaması bekleniyor. Her iki ülkenin dışişleri bakanlarının, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Dışişleri Bakanları toplantısında Soçi'de bu yıl 1 Temmuz buluşmaları kararı alındı. Bu toplantıda Suriye'deki sorunların yanı sıra Rus-Türk ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ile bölgedeki durum ele alınacak.
Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı yakın zamanda özel görüşme düzenlenmesi konusu üzerinde çalışılmasında anlaştılar.'

DHA