Sözcü Plus Giriş

İZMİR'de, 4 yıl önceki boşanma davası duruşmasının ardından, velayeti anne Aysun Demirtaş'a verilen kızı 7 yaşındaki Elif S.'yi adliye önünden kaçırmakla suçlanan baba Muharrem S.'nin yargılandığı 6'ncı Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki dava, hakim izinli olduğu için ertelendi.
Marangozluk yapan 43 yaşındaki Muharrem S. ile 2007 yılında evlenen 33 yaşındaki Aysun Demirtaş, şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmaya karar verdi. 2012 Eylül ayında İzmir 14'ncü Aile Mahkemesi'nde açılan boşanma davasının duruşmasına gittiklerinde, mahkeme 3 yaşındaki kızları Elif'in velayetinin kime verileceğinin belirlenmesi için psikolog, çocuk ve ebeveyn görüşmesi yapılmasını istedi.
O tarihte 3 yaşında olan Elif'in, bir sonraki duruşmaya kadar annesi Aysun Demirtaş'ta kalmasına karar verildi. Baba Muharrem S., duruşma çıkışı adliye önünde annesi Aysun Demirtaş ile elele yürüyen kızını, bazı yakınlarının da yardımıyla otomobiline bindirerek götürdü.
Bu olayın ardından İzmir 14'ncü Aile Mahkemesi, küçük kızın velayetini geçici olarak Aysun Demirtaş'a verdi, baba hakkında da 'Çocuk kaçırmak suçundan' suç duyurusunda bulundu. Muharrem S., İzmir 8'inci Sulh Ceza Mahkemesi'nde 'Çocuk kaçırma' suçundan açılan davada yargılanıp 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Çift bir yıl sonra boşandı, çocuğun velayeti de anneye verildi. Baba Muharrem S. hakkında, aynı suçu işlemeyi sürdürdüğü gerekçesiyle başka dava da açıldı.
Tokat'taki bir tekstil firmasında kalite kontrol bölümünde çalışan Aysun Demirtaş, 4 yıldır kızına kavuşmak için büyük çabalar sarf etti, ancak kavuşamadı. Aysun Demirtaş'ın kızının bulma çabası basına da yansıdı. İzmir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Gasp Büro amirliği ekipleri, baba Muharrem S.'nin evinde bir kez daha arama yaptı. Yatak odasındaki, yüklük olarak kullanılan dolabın içerisindeki yatakların arkasında 120 santim uzunluğunda, 45 santim genişliğinde bir bölme olduğu farkedildi. Bu bölmenin önündeki tahta kaldırılıp, karanlık olan bölmeye el feneri ile bakıldığında küçük Elif S.'nin burada bulunduğu görüldü. Küçük kız polis tarafından koruma altına alınıp, anne Demirtaş'a teslim edildi.
Küçük Elif S.'nin kaçırılıp, 4 yıldır gizlenmesiyle ilgili olarak aynı gün yakalanarak gözaltına alınan baba Muharrem S. ile büyükbaba Ali Rıza S. emniyete götürüldü. Büyükbaba R.S. ifadesi alındıktan sonra emniyetten, baba Muharrem S. ise sevkedildiği adliyeden serbest bırakıldı.
İKİNCİ CEZA DAVASI ERTELENDİ
Çocuk kaçırma suçundan İzmir 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan ve devam eden ikinci davanın son duruşması yeni yapıldı. Duruşmaya katılmak için, İzmir Barosu Çoçuk ve Kadın Hakları Merkezi sorumlusu ve Baro Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Nuriye Kadan ile ailenin avukatı Kamuran Özbaş ve küçük Elif'in teyzesi Aynur Ergün adliyeye geldi. Mahkemenin hakiminin izinli olması nedeniyle duruşma ertelendi.
OKULA BAŞLADI
Bu arada, dört yıl boyunca babasının evde gizlediği anlaşılan Elif S., annesi ile birlikte yaşadığı yerde, okula başladı. Hayatında yeni bir sayfa açılan Elif S.'nin hangi okula başladığı, güvenlik gerekçesiyle açıklanmadı.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more