Diyarbakır Haberi: Kulp davasında dinlenen tanık hiçbir şey hatırlamadı

Kulp davasında dinlenen tanık hiçbir şey hatırlamadı

Kulp davasında dinlenen tanık hiçbir şey hatırlamadı

DİYARBAKIR'ın Kulp İlçesi'nde, 1993 yılında 11 köylünün gözaltına alındıktan sonra kaybedildiği iddiasıyla açılan davada, tanık olarak dinlenen dönemin Kulp İlçe Jandarma Bölük Komutanı Ali Ergülmez, olayla ilgili avukatların sorularının tamamına 'Hatırlamıyorum' cevabını verdi.

Kulp'ta 23 yıl önce, 11 köylünün gözaltında kaybedildiği iddiasıyla, 2014 yılında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan ve güvenlik gerekçesiyle Ankara'ya nakledilen davanın duruşmasına Ankara 7'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşmaya, davanın tek sanığı, dönemin Bolu 2'nci Komando Tugay Komutanı emekli Tuğgeneral Yavuz Ertürk katılmazken, taraf avukatları duruşmada hazır bulundu.

OLAYLA İLGİLİ BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİM

Önceki duruşmada, gözaltında kaybedildikleri iddia edilen köylülerin yakınlarının ifadelerinde ismi geçen dönemin Kulp Jandarma İlçe Bölük Komutanı emekli Albay Ali Ergülmez, tanık olarak dinlendi. Mahkemeye SEGBİS aracılığıyla ifade veren Ergülmez, "Biz sanıkla birlikte görev yapmıyorduk. Adli olaylar olduğunda bağlantı kuruyorduk. Ben sanığın emir komutasında değildim. İlçe jandarma bölük komutanıydım. Ben isimleri sayılan maktullerin öldürüldüğü iddiasıyla ilgili bir bilgi sahibi değilim" dedi.

Olayın yaşandığı tarihte Kulp'tan 11 kişinin kaybolduğuna dair bir şey duymadığını belirten Ergülmez, müdahil avukatlarının olayla ilgili sorduğu sorulara "Hatırlamıyorum" yanıtını verdi. Müdahil avukatlarından Erkan Şenses'in, "Sizin komutanı olduğunuz ilçe jandarma bölük komutanlığına iddia edilen Ekim 1993 tarihinde gerçekleşen eylemle ilgili bir dilekçe sunuldu mu" sorusuna Ergülmez, "Hayır, bana böyle bir dilekçe sunulmadı, hatırlamıyorum. Sunulsa da resmi kayıtlarda mevcuttur" diye yanıt verdi.

Tanık Ergülmez, "Sanık Yavuz Ertürk'ün olay tarihindeki hareket subayı, lojiktik subayı, istihbarat subayı sizin rütbenize yakındı. İsimlerini hatırlıyor musunuz" sorusuna ise "Hatırlamıyorum" cevabını verdi.

'BU ADAM HEPİNİZİ ÖLDÜRÜR' DİYE BİR BEYANIM OLMADI

Duruşmaya katılan köylülerden Misbah Akdeniz, "Ben tanık Ali Ergülmez ile samimiydim. Kendisi bana o zaman bu operasyonun bilgisi dışında olduğunu söyledi. Sanığı kastederek, 'bu adam hepinizi öldürür' dedi. Ben de aşiretin başına geçip korucu oldum. Silahlanarak, tanıkla birlikte operasyonlara katıldık" dedi. Ergülmez, ifadelerin kendisine sorulması üzerine "Misbah bizim korucumuzdu. Kendisiyle bağlantımız olduğunu doğrudur. Ancak söylediği beyanlarda bulunmadım" diye konuştu.

SAVCI DOSYANIN ASKERİ MAHKEMEYE GÖNDERİLMESİNİ İSTEDİ

Sanık avukatları, yargılamanın Milli Savunma Bakanlığı'nın iznine bağlı olduğunu belirterek, mahkemeden görevsizlik kararı vermesini talep etti. Mahkeme savcısı da görevsizlik kararıyla dosyanın Askeri Mahkeme'ye gönderilmesini istedi. Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, taleplerle ilgili kararı bir sonraki celseye bırakarak, duruşmayı 16 Ocak 2017'ye erteledi.

DHA

Loading...