Sakarya Haberi: Kurtulmuş: Darbe tehdidini geride bıraktık (4)

Kurtulmuş: Darbe tehdidini geride bıraktık (4)

Kurtulmuş: Darbe tehdidini geride bıraktık (4)

'BÜYÜK RESMİ GÖRÜN'
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Isparta'da Süleyman Demirel Üniversitesi'nin (SDÜ) 20162017 akademik yıl açılış törenine katıldı. İlk olarak SDÜ Rektörü Prof.Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı ve yönetimini ziyaret eden Kurtulmuş, daha sonra üniversitenin Kültür Merkezi'nde akademik yılın ilk dersini verdi.
'15 TEMMUZ'U UNUTMAYACAĞIZ'
"15 Temmuz'u unutmayacağız" diyerek sözlerine başlayan Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz'un Türk tarihinde Sakarya, Dumlupınar, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı gibi her bir sayfası kahramanlıklarla dolu bir gün olduğunu söyledi. 15 Temmuz'un 100 sene sonra Ortadoğu coğrafyası yeniden şekillendirilirken büyük ve güçlü bir Türkiye istemeyenlerin Türkiye'yi bertaraf etmek için planlanmış bir darbe teşebbüsü olduğunu belirten Kurtulmuş, "Eğer o akşam Sayın Cumhurbaşkanımızı bulup şehit ederek o süreci başlatmış olsalardı bugün bu toplantıyı burada yapıyor olmayacaktık. Türkiye'nin birçok şehri kan gölüne dönecekti. Türkiye'nin Irak ve Suriye gibi paramparça haline gelmesi amaçlanıyordu" dedi.
GÖNÜLLERİ AYIRMAYA ÇALIŞIYORLAR
İlk ders olarak dünya coğrafyasında yaşanan gelişmeleri yorumlayan Numan Kurtulmuş, “Büyük resmi görmezsek hem bölgede ne olduğunu anlayamayız hem Türkiye'nin hangi büyük problemlerle karşı karşıya kaldığını anlayamayız" dedi.
TÜRKİYE'NİN YALNIZ BIRAKILMASI İKİ YÜZLÜLÜKTÜR
Bölgede çok taraflı bir mücadelenin içine girildiğini söyleyen Kurtulmuş, şöyle devam etti:
"Bu mücadeleler Irak'ın işgaliyle, Afganistan'ın işgaliyle başlatılabilir. Arkasından Suriye'deki bu gelişmeler ve bunlarla birlikte bölgede ayrışma ve parçalanmanın ötesinde iki önemli tehdit ortaya çıktı. Bunlardan birisi küresel göç. Yani mülteciler sorunu ortaya çıktı. Türkiye'nin bu göç meselesinde yalnız bırakılması da açık bir ikiyüzlülüktür."
SAİDİ NURSİ ÇIKIŞI
FETÖ'nün kendisinin Risalei Nur geleneğinden geldiğini söylediğine dikkat çeken Kurtulmuş, "Sayın Nursi 28 sene sürgün yaşadı bu topraklarda. Bunun 8 senesini Isparta'da yaşadı. Barla'da yaşadı. Ama Saidi Nursi oradan başka bir ülkeye kaçıp ihanet içerisinde olmadı. Onun için Bediüzzaman zorluklara göğüs gerdi, bu ülkenin insanına zarar veren hiç bir şey yapmadı. Neresinden bakarsanız bakın bu topraklara ait olmayan bir anlayış içerisindeler" diye konuştu.

DHA

Loading...