Ankara Haberi: Kurtulmuş'tan Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonla ilgili açıklama: Siyaset olarak söz söylememiz doğru değil (2)

Kurtulmuş'tan Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonla ilgili açıklama: Siyaset olarak söz söylememiz doğru değil (2)

Kurtulmuş'tan Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonla ilgili açıklama: Siyaset olarak söz söylememiz doğru değil (2)

"ELİMİZDEKİ ÜST DÜZEY PKK'LI ÇOK KİLİT BİLGİLERE SAHİP''
Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın tutuklanması üzerine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanıp atanmayacağı hakkında "Kışanak'la ilgili devam eden bir süreç var. Tutuklama kararı var. Dosyaya bakılarak gerekli işlemler yapılır" dedi.
"HAŞDİ ŞABİ'NİN MUSUL'A GİRMESİ ÖNLENECEKTİR''
Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda toplanan Bakanlar Kurulu'nun ardından düzenlediği basın toplantısında konuştu. Musul operasyonuyla ilgili bilgiler veren Kurtulmuş, "Türkiye'nin ana çerçevesini tehdit edecek, Türkiye'nin çizmiş olduğu çizgilere ters düşecek bir gelişme şu ana kadar olmamıştır ve Musul operasyonu planlandığı şekilde devam ediyor. Türkiye'nin hassasiyetleri açıktır. Türkiye, Musul'daki operasyonu yakinen takip ediyor. Korkulan Haşdi Şabi'nin Musul operasyonunun bir parçası haline dönüştürülmesiydi. Şimdiye kadar Haşdi Şabi, operasyonun içerisinde değildir. Yapılan müzakereler sonucunda da Haşdi Şabi'nin Musul'a girmesi önlenecektir" diye konuştu.
"TELAFER'İN TEMİZLENMESİ TÜRKİYE'NİN ÜZERİNDE DURDUĞU NOKTADIR''
Telafer'deki duruma ilişkin değerlendirmede bulunan Kurtulmuş, "Telafer, Musul'un emniyetini sağlayan şehirlerden birisi. Telafer'in DEAŞ'tan temizlenmesi için Şii ve Sünni Türkmenlerin birlikte hareket etmesini sağlamak ve Türkmen gücüyle birlikte Irak ordusunun yapacağı operasyonlarla Telafer'in temizlenmesinin sağlanması Türkiye'nin esas üzerinde durduğu noktadır" ifadelerini kullandı.
"RAKKA OPERASYONU İÇİN TEMASLAR DEVAM EDİYOR''
Olası Rakka operasyonuna da değinen Kurtulmuş, "Rakka'nın da Rakka halkından oluşturulacak unsurlarla birlikte ve meşru yönetimlerle birlikte yapılmasının doğru olduğu kanaatindeyiz. Bunu yaparken de Türkiye'nin tezi Musul operasyonu bittikten sonra ve Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonu bittikten sonra Rakka operasyonunun yapılmasının askeri ve stratejik bakımdan daha doğru olacağı yönündedir. Buradaki gelişmeleri de yakinen takip ediyor. Türkiye, üzerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye gayret ediyor. İlgili tüm taraflarla diplomatik temasları sürdürmeye devam ediyoruz" açıklamasında bulundu.
"YENİ DOSYA FETÖ'NÜN İADE SÜRECİNİ HIZLANDIRDI''
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili yürüttüğü ABD temasları hakkında bilgi veren Kurtulmuş, şöyle konuştu:
"ABD'de ilgili muhataplarımızdan ısrarla talebimiz FETÖ'yü iade edin. Ayrıca bu süre içerisinde Türkiye'ye zarar vermemesi için geçici tutuklama kararı vererek, izole edin. Sayın Bekir Bozdağ da 15 Temmuz sonrasında hazırlanmış olan yeni dosyayı ilgili muhataplarına sunarak, adalet bakanları düzeyinde ilk teması sağlamış ve bu çerçevede yapılan görüşmeler de oldukça verimli geçmiştir. Geçici tutuklama kararı vermeleri belki çok kolay görülmüyor ama sürecin hızlandığını ifade etmek isterim. FETÖ'nün iadesi ya da geçici tutuklanması sürecini hızlandırdığını ifade edebilirim."
"CUMHURİYET GAZETESİ'NİN YAZAR KADROSUNA DEĞİL, TÜZEL KİŞİLİĞE AÇILMIŞ BİR SORUŞTURMADIR''
Hükumet Sözcüsü Kurtulmuş, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyon ve muhalefetin söz konusu operasyona ilişkin eleştirileri sorulan Kurtulmuş, "Cumhuriyet Gazetesi'nin yazar kadrosuna değil, Yeni Gün Haber ve Yayıncılık Grubu'na yani Cumhuriyet Gazetesi'ne ve Cumhuriyet Gazetesi Vakfı'na ilişkin 18.08.2016 tarihinde başlatılan bir soruşturma var. Tüzel kişiliğe açılmış olan bir soruşturmadır. Dün itibariyle arama, el koyma ve gözaltı kararları verilmiş; uygulama bugün itibariyle başlatılmıştır. Şu anda devam eden bir hukuki süreç var. Hep beraber bu hukuki süreci izleyeceğiz. Bizim siyaset olarak bu süreçle ilgili şöyle ya da böyle olsun, şeklinde bir söz söylememiz doğru değil. En kısa zamanda sürecin sonucunu hep beraber göreceğiz" diye konuştu.
"ELİMİZDEKİ ÜST DÜZEY PKK'LI ÇOK KİLİT BİLGİLERE SAHİP''
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun üst düzey bir PKK'lının ele geçirildiği açıklaması üzerinden, PKK'lının sorgusuna ilişkin detaylar sorulan Kurtulmuş, "Kişinin ismini kamuoyuna açıklamamız mümkün değil. Önemli bir isim, Türkiye'deki PKK operasyonları açısından. Bu kişinin sorgulamasında, ifadesinde çok sayıda bilginin ortaya çıktığını anlıyoruz. Bu bilgiler çerçevesinde güvenlik kuvvetlerimiz de birtakım yönlendirmeleri yapacaklardır. Çok kilit bilgilere sahip olduğunu kamuoyuyla paylaşabiliriz. Bu kişinin sorgulamasıyla Sayın Kışanak'ın yargılanması arasında hiçbir bağlantı yoktur" diye yanıt verdi.
"KIŞANAK'LA İLGİLİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR''
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ın tutuklanması üzerinden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne kayyum atanıp atanmayacağı sorulan Kurtulmuş, "Kışanak'la ilgili devam eden bir süreç var. Tutuklama kararı var. Dosyaya bakılarak gerekli işlemler yapılır" dedi.
"İDAM KONUSUNDA TOPLUMSAL BİR TALEP VAR''
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın idam tartışmalarına ilişkin açıklamaları üzerinden, bu konuda herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığı sorulan Kurtulmuş, "Biz AK Parti olarak bütün bunları kendi aramızda değerlendiriyoruz; ama herhangi bir şekilde idam kararının getirilmesi ya da Anayasa değişikliği yapacak güce tek başımıza sahip değiliz. Bu parlamentonun vereceği bir karardır. Diğer partilerin üzerinde tartışacağı bir konudur. Bu konuyu eğer parlamento gündemine taşır ve önemli bir şekilde idam kararı istikametinde bir kanaat ortaya çıkarsa adım atılır. Bir toplumsal talep var. Bunları değerlendirmek durumunda olan bir siyaset var. Henüz siyasetin değerlendirmesine bu konu şu an itibariyle girmiş değildir. Siyaset bu talepleri yok sayarak, yol alamaz" diye konuştu.

Bahar DEMİREL/ANKARA, (DHA)

DHA

Loading...