Ankara Haberi: Kurtulmuş'tan Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonla ilgili açıklama: Siyaset olarak söz söylememiz doğru değil (3)

Kurtulmuş'tan Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonla ilgili açıklama: Siyaset olarak söz söylememiz doğru değil (3)

Kurtulmuş'tan Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyonla ilgili açıklama: Siyaset olarak söz söylememiz doğru değil (3)

"367’Yİ BULSAK BİLE MİLLETE GİDERİZ"
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, yeni anayasa çalışmaları ile ilgili olarak "330’a ulaşmak için başka partilerin görüşlerini de sonuna kadar dinleriz. 330’u gördüğümüz anda gerekli adımları atmaya başlarız. 367’yi bulsak bile millete gideriz’’ diye konuştu.
‘’İSTİHBARATIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI KONUSUNDA BİR İHTİYAÇ VAR’’
Türkiye’de istihbaratın yeniden yapılandırılması konusunda bir ihtiyaç olduğunu belirten Kurtulmuş, "İstihbaratın yeniden yapılandırılması çerçevesinde çalışmalar mevcuttur. Zamanı geldiğinde bu konu, Bakanlar Kurulu gündemine getirilir’’ dedi.
"KHK’LARIN AMACI PARLAMENTOYU BAYPAS ETMEK DEĞİLDİR’’
OHAL kapsamı içerisinde 29 Ekim’de çıkarılan KHK’lar hakkında muhalefetin yaptığı eleştirileri değerlendiren Numan Kurtulmuş, ‘‘KHK’ların temel amacı etkin, süratli ve gerçekten sonuç alıcı işler yapmaktır. KHK’larla gündeme getirilen birçok konu, normal şartlarda bir düzen içerisinde, kısa sürede yapılamayacak işlerdir. Buradaki amaç parlamentoyu baypas etmek değildir. Etkin, hızlı ve sonuç alıcı adımlar atabilmektir. Yaşanan bu olağan üstü süreçte vakit kaybetmeden sonuç alıcı, tesirli adımlar atmak mecburiyetindeyiz" dedi.
"376 BULSAK BİLE MİLLETE GİDERİZ’’
Yeni anayasa çalışmaları hakkında da bilgi veren Kurtulmuş biri kapsamlı, diğeri ise temel meselelere odaklanmış olan iki tane anayasa çalışması olduğunu ve bu süreçte muhalefet liderlerinin tavırlarının da büyük önem taşıdığını söyledi. Numan Kurtulmuş, "Birincisi çok kapsamlı bir anayasa değişikliği. Bu tam manasıyla bir anayasa değişikliğidir. Böyle bir hazırlığımız mevcuttur ve tamamlanmıştır. Şu anda ihtiyaç halinde olan temel meseleler hakkında, daha dar kapsamlı bir anayasa hazırlık paketi de mevcuttur. Muhalefet partilerinin tavırları, atacağımız adamların içeriğini ve takvimini belirlemek bakımından önemlidir. Bu bir müzakere süreci gerektirecektir. 330’a ulaşmak için başka partilerin görüşlerini de sonuna kadar dinleriz. 330’u gördüğümüz anda gerekli adımları atmaya başlarız. 367’yi bulsak bile millete gideriz’’ ifadelerine yer verdi.
"AMACIMIZ TÜRKİYE’YE TEHDİT OLUŞTURAN UNSURLARIN BÖLGEDEN TEMİZLENMESİDİR’’
Başbakan yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, konuşmasında Fırat Kalkanı ve Musul Operasyonu hakkında da bilgi verdi. Kurtulmuş, şu açıklamayı yaptı:
"Bizim amacımız DEAŞ’ın ve Türkiye’ye tehdit oluşturan unsurların o bölgeden temizlenmesidir. Başka silahlı güçlerle mücadeleye girmek niyetinde değiliz. Hedeflediğimiz şey çerçevesinde, planlanan şekilde adımlarımızı atıyoruz. Arada bazı meseleler ortaya çıkarsa bunu da diplomatik yollarla aşmaya çalışıyoruz. Bu Fırat Kalkanı için de Musul operasyonu için de böyledir. Türkiye’nin sahada ÖSO’ya vermiş olduğu lojistik destek, başka bir güçle savaşılması için değil, DEAŞ ve PYD unsurları, Türkiye’ye tehdit teşkil eden unsurlarla mücadele edilmesi için verilmiştir. Türkiye gerektiği yerde Özgür Suriye Ordusu’na hava desteği vermeye devam edecektir."

DHA

Loading...