Son Dakika: Lavrov ve Steinmeier Halep'deki insani durumu görüştü

Lavrov ve Steinmeier Halep'deki insani durumu görüştü

Lavrov ve Steinmeier Halep'deki insani durumu görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in yaptıkları telefon görüşmesinde Halep'deki insani durumu görüştükleri bildirildi. Telefon görüşmesi Almanya'nın girişimi üzerine gerçekleşti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rusya'nın, El Nusra teröristlerinin Halep'e yapılan insani yardımı engellemeye yönelik eylemlerini kabul edilemez bulduğuna dikkat çekildi. BM temsilcilerinin bu engelleri aşmak için daha kararlı hareket etmesi hatta teröristleri etkileyebilecek ülkelerle çalışması gerektiğinin altı çizildi.

Lavrov, ABD'nin teröristleri Suriye'deki muhalif güçlerden ayırmak için üstüne düşen yükümlülükleri yerine getirmek zorunda olduğunu belirtti.

Ayrıca açıklamalarda şu ifadeler yer aldı, "Bu BM Güvenlik Konseyi ve Suriye Destek Grubu'nun kararlarının ve 15 Ekim'de Lozan'da görüşülen krizin çözülmesi için atılacak adımlarım gerçekleştirilmesinin kilit koşuludur. Bakanlar iki ülke arasındaki Suriye krizinin barış sürecine ilişkin diyaloğu koruma konusunda anlaştılar."

DHA

Loading...