Sözcü Plus Giriş

DİYARBAKIR'ın Lice Belediye Başkanı Rezan Zuğurli, Paris'te öldürülen PKK kurucularından Sakine Cansız'ın ının basılı olduğu maskeyi taktığı için, 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan açılan davadan beraat etti.
PKK kurucularından olan ve 9 Ocak 2013'te Fransanın başkenti Paris'te Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile birlikte Sakine Cansız'ın öldürülmesinin 2'nci yıldönümü nedeniyle Diyarbakır'ın Batıkent Meydanı'nda anma etkinliği düzenlendi. Etkinliği kamera ile görüntüleyen güvenlik güçleri, Lice Belediye Başkanı DBP'li Rezan Zuğurli'nin yürüyüşe katılarak, öldürülen PKK kurucularından Sakine Cansız'ın ının basılı olduğu kağıt maske taktığını tespit etti. Dosyanın savcılığa iletilmesi üzerine Zuhirli hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı 15 Şubat 2016 günü tamamlayan savcılık, Rezan Zuğurli hakkında 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçundan 1-5 yıl hapis istemiyle iddianame hazırladı.
İddianamede, Rezan Zuğurli'nin yürüyüşe katılarak silahlı terör örgütü kurucularından Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez'in larının bulunduğu kağıt maskelerden birini taktığı kaydedildi. Yürüyüşte aynı zamanda bir pankart taşıyan şüphelinin, terör örgütünün destekçisi olduğunu belli edecek şekilde bir terör örgütü üyesinin resminin bulunduğu maske taktığını kaydeden Savcı, Zuğurli'nin PKK/KCK terör örgütü üyelerinin faaliyetlerini meşru gösterdiğini, terör örgütüne katılımı özendirdiğini ve örgüt üyelerini kahraman gibi gösterip, onları örnek kişilik olarak tanıttığını vurguladı. İddianamede, şüphelinin PKK'nın şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterdiği, övdüğünü ve bu şekilde terör örgütünün propagandasını yaptığı belirterek cezalandırılmasını istedi.
"MASKEYİ ORADA DAĞITTILAR"DEDİ, SAVCI BERAAT İSTEDİ
İddianamenin kabul edilmesi ardından tutuksuz sanık Rezan Zuğurli'nin yargılaması Diyarbakır 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Duruşmada ifadesi alınan Zuğurli, yürüyüşe herhangi bir örgütün propagandasını yapmak için katılmadığını belirterek, "İnsanı ve vicdani olarak bu etkinliğe katıldım. Etkinliğe katılmak için kimseden talimat almadım. Belediye Başkanı olmam nedeniyle etkinliğe katıldım. Etkinlikte hiç bir slogan atmadım. Örgüt çağrısı ile bu protestoya katılmadım. Ölenlerin kadın olması ve öldürülüş şekilleri nedeniyle protesto maksadıyla eyleme katıldım. Başımdaki kağıt maskeyi orada bulunanlar dağıttı. Ben de bir tanesini alarak takmıştım" dedi. Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, sanık Rezan Zuğurli'nin eyleminin bire bir şiddet unsurunu öne çıkaran mahiyette olmadığından beraatine karar verilmesini istedi.
ŞİDDETİ TEŞVİK ETTİĞİNE DAİR DELİL YOK
Mahkeme, suçun unsurlarının oluşmadığını belirterek, beraat kararı verdi. Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme, yapılan düzenleme ile terör örgütünün şiddet veya tehdit içerek yöntemlerinin meşru gösterilmesi halinde suçun oluşacağını, aksi haldeki propaganda eylemlerinin suç oluşturmayacağını belirtti. Düşünce ve kanaat özgürlüğünün sağlanmasının demokratik toplum olmanın gereği olduğunu vurgulayan mahkeme, AİHM kararlarında ifade hürriyetinin korunması gerektiğinin belirtildiğini kaydetti. Şiddetin teşvik edilmesi halinde eylemle orantılı tedbirlere başvurulabileceği ifade edilen kararda, eylem ve yaptırımın aynı ağırlıkta olması gerektiği vurgulandı. Yargılama konusu olaydan sanığın terör örgütü mensuplarının üzerinde resminin bulunduğu kağıt maskeyi başına taktığını belirten mahkeme, Zuğurli'nin terör örgütünün şiddet yöntemlerini meşru gördüğüne veya teşvik ettiğine dair bir delilin olmadığını kaydetti.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more