Sözcü Plus Giriş

ULUSLARARASI sporcuların katıldığı 'Likya Yolu Ultra Maratonu', Muğla'nın Fethiye İlçesi'nden başladı.
6 kategoride 220 sporcunun yarışacağı maratonun ilk gününde 180 koşucu, Ölüdeniz Mahallesi'ndeki Yasdam Caddesi'nden start aldı. Başlangıç noktasında Ölüdeniz Jandarma Karakol Komutanlığı ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı maratona İngiltere, Rusya, Romanya, Almanya ve Güney Kore gibi ülkelerden sporcular da katıldı. Maratonda toplam 509 kilometre uzunluğundaki tarihi Likya Yolu'nun 250 kilometrelik bölümünün geçileceği bildirildi. Maratonun 1 Ekim'de Antalya'nın Kemer İlçesi'ndeki tarihi Phaselis Antik Kenti'nde son bulacağı belirtildi.
YİYECEK İÇECEK VE EŞYALARINI SIRTLARINDA TAŞIYORLAR
Ultra maratonda sporcular, doğada ve zorlu koşullarda 6 gün boyunca koşacak. Koşucular yiyecek- içecek ve eşyalarını yarış boyunca sırt çantalarında taşıyacak. Su, çadır ve medikal destek ise organizasyon komitesi tarafından karşılanacak. Yarışçıların bireysel strateji planı yapmaları gerektiren maraton fiziksel ve zihinsel kapasitelerini zorlayacak. Etkileyici tarihi dokusu ve büyüleyici doğal güzelliğiyle tarihi Likya Yolu, dünyanın en iyi ve uzun rotalarından biri olarak diğer ultra maraton rotaları arasında öne çıkıyor. Maratonda Türkiye ve dünyada tanınmış ünlü isimler de yer alıyor. Maratona 'LYUM Zor 1 Gün' kategorisinden sporcular, yarışların bir gün sürecek 102 kilometrelik etabında koşacak. Bu etapta yarışçılar uyku tulumu, mat gibi kişisel malzemeleri koşarken yanlarında taşımayacak. Sporcular, koşarken sadece güvenlik amacıyla belirlenmiş zorunlu malzemeler ile koşu esnasında ihtiyaç duyacakları besin maddelerini yanlarında buluduracak. Yarışların uzun etap projeler koordinatörü Özge Doğan, maratonun her yıl büyüyen bir organizasyon olduğunu söyledi. Doğan 8 ayrı ülkeden 220 sporcunun farklı kategorilerde Likya Yolu'nun muhteşem doğasında 6 gün koşacağını kaydetti. Doğan, tüm sporcuların sorunsuz bir yarış geçirmesi için çalıştıklarını belirtti.
'CENNET VE CEHENNEM BİR ARADA YAŞANIYOR'
Maratona 4'üncü kez katıldığını aktaran koşucu Aylin Savacı Armador ise duygularını şöyle dile getirdi:
"Her seferinde 'iyi ki buraya gelmişim' diyorum. Çok keyifli anlar yaşanıyor. Herkes farklı amaçla burada. Çok farklı deneyimler kazanılıyor. Bizi bekleyeni yaşamaya geldik. Bazen cennet ve cehennemi bir arada yaşadığımız parkurlar oluyor. Bir yandan zor koşullarla mücadele ederken, bir yandan muhteşem doğal güzellikler sizi karşılıyor."

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more