Son Dakika: Maliye, bütçenin petrol fiyatlarına bağımlılığından endişeli

Maliye, bütçenin petrol fiyatlarına bağımlılığından endişeli

Maliye, bütçenin petrol fiyatlarına bağımlılığından endişeli

Rusya Maliye Bakanlığı Gelir Departmanı Başkanı Yelena Lebedindskaya, Rus bütçesinin hammadde piyasasına bağımlılığının azaldığını, fakat hala yüksek olduğunu bildirdi.

Lebedindskaya, 2009 yılında petrol fiyatlarındaki kısa vadeli düşüşün federal bütçenin gelirlerinde ciddi kayıplara yol açtığını, petrol ve doğalgaz gelirlerindeki düşüşün yüzde 30'un üzerine çıktığını hatırlattı. 2015-2016 yıllarında da petrol ve doğalgaz gelirlerinin de fiyatların düşmesi sebebiyle azaldığını belirten Lebedindskaya, "Hiç şüphesiz ki, bağımlılığımız düşüyor. Şimdi bu şoka adapte olduk" ifadesini kullandı.

Departman Başkanı 2017-2019 yılları bütçesinde petrol fiyatının 40 dolar olarak belirlenmesine ilişkin yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

"Bugün muhafazakar planlar yapmamız çok önemli. Bütçe rezervleri ve fonlar ciddi anlamda düşüyor. Hata şansımız kalmadı. Geçen seneyi ele alırsak, senaryoda 50 dolar temel alındı. Birçok kişi bunun çok muhafazakar olduğunu ve bu değerin 55-60 dolara çıkması gerektiğini öne sürdü. Tüm bunların aksine bütçede bunu 41 dolar olarak değiştirdik. İşte tam da bu yüzden 40 dolar olarak belirliyoruz."

DHA

Loading...