Manisa Haberi: Manisa'da 29 Ekim törenlerinde Garnizon Komutanlığı çelengi

Manisa'da 29 Ekim törenlerinde Garnizon Komutanlığı çelengi

Manisa'da 29 Ekim törenlerinde Garnizon Komutanlığı çelengi

 TÜM illerde olduğu Manisa'da da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı çelenk sunma törerine Garnizon Komutanlığı son kez katıldı. Valiliğin çelengini de bir jandarma ile bir emniyet personeli taşıdı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 93'üncü yıldönümü nedeniyle Şehzadeler İlçesi Cumhuriyet Meydanı Milli Egemenlik Anıtı'nın önünde çelenk sunma töreni yapıldı. Törene Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Şefik Güvenç, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Cengiz Ergün, AK Parti MKYK üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, askerler, sivil toplum örgütleri, emniyet mensupları, öğrenciler ile öğrenciler katıldı.
GARNİZON KOMUTANLIĞINDAN SON ÇELENK
Ulusal ve resmi bayramlar, kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve tarihi günlerde yapılacak tören ve kutlamalar yönetmeliğindeki değişiklik ile Garnizon Komutanlığı artık milli bayramlarda çelenk sunamayacak. Yönetmelikteki değişikliğin Resmi Gazete'de yayınlanıp yürürlüğe girmesine rağmen, sabah Valiliğe gönderilen genelgeyle, 29 Ekim törenlerinin değişiklikten önce programlanması sebebiyle Garnizon Komutanlığı son kez çelengini sundu.
Tüm illerde olduğu Manisa'daki 29 Ekim çelenk sunma törenlerinde bir ilk yaşandı. Jandarma Genel Komutanlığı'nın İçişleri Bakanlığı'na bağlanması sebebiyle Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, bir jandarma ve bir emniyet personelinin birlikte getirdiği çelengi anıta sundu.
Valilik çelenginin ardından Garnizon Komutanı Albay Şefik Güvenç ise yürürlüğe giren yönetmelik gereği son kez anıta çelegini sundu. Çelenk sunma törenin ardından Vali Güvençer, programı tertipleyen komiteyi tebrik etti. Kutlama törenlerinin geri kalan kısmı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günü Manisa Valiliği'nin önünde gerçekleştirilecek yürüyüş ile başlayacak.
VALİ'DEN KUTLAMA
Törenden sonra konuşan Vali Mustafa Hakan Güvençer, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda diğer resmi bayramlardan farklı olarak 1.5 günlük bir kutlama yaptıklarını belirterek "Çelenk koyarak irademizi ortaya koyduk. Asıl şükran sunmamız gereken kişileri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün şahsında saygıyla andık. Yarın da gerçekleştireceğimiz törenlerle bayramımızı sonuna kadar kutlayacağız. Tüm Manisa halkının ve Türkiye'deki 78 milyon vatandaşımızın bayramını kutluyorum" diye konuştu.
Garnizon Komutanlığı'nın son kez çelenk sunmasıyla ilgili olarak kısa bir yorum yapan Vali Güvençer, "Yönetmelik değişikliğini tüm kamuoyu takip etti. Yönetmelik yeni yayınladığı için kutlamalarımız bu sefer eski yönetmeliğe uygun yapılıyor" diye konuştu.

DHA

Loading...