Mardin Haberi: Mardin'de belediye işçilerinden, gözaltı ve kayyum protestosu

Mardin'de belediye işçilerinden, gözaltı ve kayyum protestosu

Mardin'de belediye işçilerinden, gözaltı ve kayyum protestosu

MARDİN Büyükşehir Belediyesi çalışanları, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak ve eş Başkan Fırat Anlı'nın da aralarında bulunduğu HDP ve DBP'lilerin tutuklanması ile DBP'li belediyelere kayyum atanmasına tepki amacıyla bir günlük iş bırakma eylemi düzenledi.
Mardin Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan Genel-İş Sendikası üyeleri tarafından gerçekleştirilen bir günlük iş bırakma eylemi için Belediye binası önünde basın açıklaması yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk ile eş Başkan Februniye Akyol Akay, Genel Sekreter Baran İlhan, DBP'li ve Genel-İş Mardin Şube yöneticileri ile belediye çalışanları katıldığı açıklamada, ilk konuşmayı DİSK'e bağlı Genel-İş Mardin Şube Eş Başkanı Emine Esen yaptı.
Emine Esen, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, iktidarın işçilere yönelik baskılarını artırdığını ileri sürerek şöyle dedi:
"Mevcut iktidar, çıkarmış olduğu kayyum yasası ile biz emekçilerin yıllardır bedel vererek kazandığı, halkımızın iradesinin merkezleri olan ve bizlerin yaşam kaynağı olan yerel yönetimlerimizi faşizan uygulamalarla gasp etmek istemektedir. Bununla aslında yapılmak istenen bizce nettir. Yerel yönetimlerin yetkisini Vali ve Kaymakamlara vererek, keyfi sebeplerle binlerce emekçiyi işten atarak, bunun yanında yasal hukuki yolları da kapatarak baskı ve zor ile bizlere boyun eğdirmek istemektedirler. İktidar sahipleri bunu net bilmelidir ki, bizde baş kesilse bile boyun eğilmez. Belediyelere atanan kim olursa olsun asla meşru görmeyeceğiz. Biz tarihte Hızır Paşa'nın Pir Sultan'a yaptığını unutmadık. Bürokratlarımıza da kendi devşirmenizi alın başınıza çalın diyoruz. Bugünden itibaren kesintisiz bir şekilde haklı mücadelemize ve halkımızın yanında yer almaya devam edeceğimizi belirtiyoruz."
Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk de, işçilerin gösterdiği duyarlılığa teşekkür ederek, "Her zaman emekçinin demokratik, özgür gelecekle ilgili mücadelesinin yanında olduk. Bugünden sonra da hangi alanda çalışırsa çalışsın, demokrasi ve özgürlük için ortaya koydukları mücadelelerini destekleyeceğiz" diye konuştu.

DHA

Loading...