Mardin Haberi: Mardin'de Kışanak ve Anlı protestosu

Mardin'de Kışanak ve Anlı protestosu

Mardin'de Kışanak ve Anlı protestosu

Nezir GÜNEŞ/ MARDİN, (DHA) DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltında tutulmaları ve belediye binasında devam eden polis araması, Mardin Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.
Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol Akay, genel sekreter yardımcıları ile daire başkanları, DBP PM üyeleri, DBP, HDP Mardin il ve ilçe yöneticileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile belediye personeli katıldı. Sık sık, "Baskılar bizi yıldıramaz", Direne direne kazanacağızö sloganları atan kalabalık, ıslık ve alkışlarla DBP’li belediyelere yönelik uygulamaları protesto etti.
Burada konuşan Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol Akay, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları'na ve belediyeye yönelik yapılan uygulamaları, "saldırı ve siyasi soykırım" olarak değerlendirdi. Hükümetin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, FETÖ ve terörle mücadele adı altında kendileri gibi düşünmeyen muhaliflere yönelik siyasi bir saldırı gerçekleştirdiğini savunan Akay, "Bizler de diyoruz ki, biz Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları ve bütün DBP'li belediye eş başkanları, görevlerinden alınmış olsa dahi bizler, görevimizin ve işimizin başında olacağız. Bu siyasi mücadele, bizlerle var olmamıştır. Kırk yıllık bir mücadelenin bir kazanımıdır. Özellikle eş başkanlığa yönelik yapılan yönelimler 40 yılık kadın mücadelesine yönelik yapılan bir saldırıdır. Bizler bunu bu şekilde algılıyoruz. Ve bizler asla mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Gerek kadın mücadelesi, gerek Kürt siyasi hareketinin mücadelesi ve halkların birlikteliği mücadelesi devam edecektir" dedi.
Alkış ve sloganlarla son bulan Eş Başkan Akyol Akay'ın konuşmasının ardından DBP PM Üyesi Perihan Ağaoğlu da bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmaların ardından kalabalık, alkış ve sloganlar eşliğinde olaysız bir şekilde dağıldı.

DHA

Loading...