Sözcü Plus Giriş

MARMARİS'te, CHP İlçe Kadın Kolları, bindiği otobüste şort giydiği için dövülen Ayşegül Terzi'ye destek ve saldırıyı kınamak için eylem yaptı.
CHP Marmaris ilçe binasında şortlarını giyerek toplanan CHP'li kadınlar, Genel Merkez'in hazırladığı ortak bir basın açıklamasını okudu. Kadınlar adına bildiriyi okuyan CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilay Uçar, şunları söyledi:
"Ayşegül Terzi, mevcut hükümetin, kadını ikinci sınıf gören söylemlerinden ve uygulamalarından cesaret alarak, kadına şiddetin doğal ve meşru olduğunu düşünen zihniyetin, son kurbanlarından biridir. Hayatımızın her alanına damgasını vuran, yaşam alanlarımızı daraltan otoriter zihniyet, toplumun demokratikleşemediği, hukukun sağlanamadığı bu ortamda, şiddetin yapısallaşmasının örneklerini her gün ayrı yerde, farklı biçimde kendini göstermektedir. Kadını her alanda esir alan bu anlayış bu kez, otobüsün içinde kendini göstermiştir. 14 yıllık mevcut zihniyet, kadının özgürleşmesinin önünde en büyük engeldir. Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak, laiklik, çağdaşlık, demokrasi bizim vazgeçilmezimizdir. Biz inançların ve fikir özgürlüklerinin siyasete alet edilmesine karşıyız. Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı ve savunucusu kadınlar olarak, kadın-erkek eşitliği temelinde mücadelemizi sürdürmeye, başı örtülü veya açık tüm kadınlarımızın haklarını, sonuna kadar aramaya kararlıyız. Kadınların toplumda, eşit ve özgür bireyler olarak yaşamalarının önündeki her türlü engel, bizim mücadele alanımız olacaktır. Ayşegül'e atılan tekme laikliğe, özgürlüğe, insan haklarına atılan tekmedir" dedi.
Kadınlar daha sonra temsili olarak kapı önünde beklettikleri bir otobüse şortlarıyla binerek olayı protesto etti.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more