Sözcü Plus Giriş

MARMARİS'te düzenlenen 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu'na katılan kadınlar, sürdürülebilir ulaşım ve şiddete 'dur' demek için pedal çevirdi.
Marmaris'te bu yıl 4'üncüsü gerçekleştirilen ve Türkiye'de 20 şehirde aynı anda gerçekleştirilen 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' renkli görüntülere sahne oldu. Kordon Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı önünde bisikletleriyle toplanan aralarında ilçede yerleşik yaşayan yabancılarında bulunduğu süslenmiş ve renkli kıyafetler giymiş yaklaşık 150 kadın, sürdürülebilir ulaşım ve şiddete 'dur' demek için pedal bastı. Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ve egzoz gazı olmayan bir hava sahasına dikkat çekmek amacıyla sık sık 'Özgürlüğü seçelim, bisiklete binelim' ve 'Kadına şiddete hayır' sloganları atarak, Kordon Caddesi'nden Siteler Mevkii'ne kadar 5 kilometrelik parkurda tur attı.
Grup adına megafonla açıklama yapan Zeynep Soyer, "Şu an yaklaşık 150 bisiklet tutkunu süslü kadınlar olarak sesimizi duyurmak istiyoruz. Aynı anda 20 şehirde bu eylem gerçekleştirilmiştir. Bütün kentlerin bisiklet kullanımı için iyi birer altyapıya sahip olmalarını istiyoruz. Sürdürülebilir ulaşım istiyoruz. Bisikletin yaygınlaştırılması için buradayız. Kadınlar olarak burada buluştuk. Herkes çok renkli umarız gelecek de bu şekilde renkli olur" dedi.
Trafik polisi eşliğinde bir sürne daha şehir turu atan süslü kadınlar ardından dağıldı.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more