Sözcü Plus Giriş

İstanbul Haberi: Mehmet Bekaroğlu: Cumhurbaşkanı fabrika ayarlarına dönerek bir muhalefet lideri gibi konuşmaya başlamış

Mehmet Bekaroğlu: Cumhurbaşkanı fabrika ayarlarına dönerek bir muhalefet lideri gibi konuşmaya başlamış

Güncellenme: 13:33, 30/09/2016
Mehmet Bekaroğlu: Cumhurbaşkanı fabrika ayarlarına dönerek bir muhalefet lideri gibi konuşmaya başlamış

CHP'li Mehmet Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Lozan Anlaşması'na yönelik sözlerine "Sayın Cumhurbaşkanı eski fabrika ayarlarına dönerek yine bir muhalefet lideri gibi konuşmaya başlamış, Lozan demeye, şunu bunu demeye başlamış. Türkiye'nin temel meselesi insanlarımız ölüyor. Onlar hala nikahlarda üç-beş çocuk yapın diyor. Niye Şehit ihtiyacınızı gidermek için mi" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Muhtarlar Toplantısında yaptığı Lozan Anlaşması'na ilişkin açıklamalarını eleştirere, "Türkiye'nin en önemli sorunu 15 Temmuz darbe girişimidir. Sayın Cumhurbaşkanı eski fabrika ayarlarına dönerek yine bir muhalefet lideri gibi konuşmaya başlamış, Lozan demeye, şunu bunu demeye başlamış. Lozan gibi tartışmalar temel sorunları örtmek için yapılıyor. Türkiye'nin temel meselesi insanlarımız ölüyor. Onlar hala nikahlarda üç-beş çocuk yapın diyor. Niye Şehit ihtiyacınızı gidermek için mi Esas olan insanı yaşatmaktır. Bakın dağlarda ölen PKK'lılarda fakir fukara çocukları. Onlarında anneleri babaları var. Bu taraftan ölenlere bakın subaylar, sözleşmeli erbaşlara da fakir fukara çocukları. Siyaset bu sorunu çözmüyor. Bütün bu sorunlar dururken bunları çözmek gibi siyasetin gündemi varken cumhurbaşkanın yaptıklarını anlamak mümkün değil" diye konuştu.

"BU YASAMA YILINDA KÜRT MESELESİ GÖRMEZDEN GELİNMEYECEK"

Mehmet Bekaroğlu, OHAL'in uzatılmasına ilişkin tartışmalara yönelik şunları söyledi: "OHAL neredeyse Cumhurbaşkanı'nın fiili başkanlık sistemine dönüştü. Tekrar uzatılıyor, 12 ayın bile yetmeyeceği söyleniyor. Bunlar kabul edilebilecek şeyler değil. OHAL gibi bir enstrüman kimin elinde varsa bunu geniş bir şekilde muhalifleri susturacak bir şekilde kullanılıyor. TBMM'de HDP'nin dahil edileceği yeni süreç başlatılmalıdır. Türkiye'nin temel sorunu hala Kürt ve terör meselesidir. Bu sorun dururken Türkiye diğer sorunlarıyla baş etmesi mümkün değildir. Bu yasama yılında bu görmezden gelinmeyecek. Bütün partiler bir araya gelmeli Türkiye'nin Kürt meselesini çözmek için oturup konuşmalı. Kürt meselesi çözülmeden terör meselesi çözülemez. Eşit yurttaşlık çerçevesinde Kürt meselesini çözülmeli. Sonra da terör örgütünün amacı ortadan kalkmış olur. Sonra terörle mücadele devam eder ya da örgütün silah bırakması için ne yapılması gerekiyorsa yapılır."

"MİLLETVEKİLLERİ SERBESTTİR KALKARLAR,KALKMAZLAR"

Mehmet Bekaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün, yeni yasama yılı açılışında CHP olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ayakta karşılayacakları sözlerinin anımsatılması ve kendisinin tavrının ne olacağının sorulması üzerine "Valla CHP'nin öyle bir grup kararı bana ulaşmadı. Milletvekilleri serbesttir. İçeri girerler, kalkarlar, kalkmazlar onu bilmiyorum. Ama CHP'nin böyle bir özel tavrı henüz belirleyip, milletvekillerine ulaştırılmamış."

 

DHA