Sözcü Plus Giriş

MERSİN'de çarşamba günü başlayacak olan 7'nci Akdeniz Turizm Forumu-Meditour 2016 kentin turizmi açısından imajını ortaya koyacak.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Valilik ve Büyükşehir Belediyesi hamiliğinde gerçekleşecek organizasyon, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ev sahipliğinde 28-30 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek. Akdeniz havzasının en önemli turizm forumu olma özelliğini taşıyan organizasyonun, kent ve ülke turizm imajına da büyük katkı sunması bekleniyor. Mutfağından doğasına, sahilinden tarihi değerlerine, kurvaziyer potansiyelinden spor, sağlık ve kış turizmine kadar her alanda çok güçlü bir turizm potansiyeline sahip olan Mersin, uluslararası arenada tanıtılacak. Organizasyonun hazırlık çalışmaları Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından takip edildi. Ulusal düzeyde TOBB, TÜRSAB, Türk Havayolları, Uluslararası SKAL Dernekleri Federasyonu ve CNR Holding'in destek verdiği organizasyonun yerel düzeydeki en büyük destekçisi ise Çukurova Kalkınma Ajansı oldu.
Etkinlikte Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) Yönetim Kurulu Başkanı Jeronimo Perez Casero, Akdeniz Kurvaziyer Limanlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kristijan Pavic, Dünya Oteller ve Restoranlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Ghassan Aidi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy gibi sektörün önde gelen isimleri değerlendirme yapacak.
Meditour 2016 için Mersin'e gelen ülkeler, CNREXPO Fuar Merkezi'nde bölgeleri, kültürlerini ve değerlerini tanıtmak adına stant açacak. Yine fuar alanında yer alacak olan Gurme Sokağı'nda misafirler, çeşitli lezzetleri tadabilecekler.
Organizasyon süresince yerel değerlerin tanıtımı da hedefleniyor. Bu bağlamda, organizasyonun açılış kokteyli, Mustafa Ercan, Mehmet Miras Dr.Lutfi Altunsu'nun bölgede çekmiş oldukları caretta, kelebek ve kuş larından oluşan sergi eşliğinde gerçekleştirilecek. Eserleri İstanbul Modern'de de sergilenen ve Mersin'de yaşayan sanatçısı Oğuz Nusret Bilik, Forum katılımcıları ile buluşacak.
VERİLECEK MESAJ ÇOK ÖNEMLİ
MTSO Başkanı Şerafettin Aşut, Dünya Turizm Örgütü'nün bu işin içinde olmasının son derece önemli olduğunu belirterek, "Vermemiz gereken mesaj, Türkiye'de bir sıkıntı olmadığını dostlarımıza anlatmaya çalışmaktır. 23 ülkeden 300'e yakın Ticaret Sanayi Odası ve birçok turizm platformunun oluşturduğu değişik yapılar burada olacak. Ülkemiz ve kentimiz için son derece önemli ve yararlı bir organizasyon" dedi. Dev organizasyonun daha önce Antalya'da yapıldığını, Türkiye'de ikinci kez Mersin'de yapılmasının bir hayli önemi olduğunu vurgulayan Aşut şunları söyledi:
"Sadece burada Mersin değil Akdeniz'de Türkiye bacağını biraz daha ön plana çıkarmak ve Türkiye'nin bu konudaki etkinliğini ortaya koymamız gerekiyordu. Türkiye'nin imajını ortadan kaldıran 15 Temmuz'u bizler teker, teker çıkıp yurtdışında insanlara anlatmaya çaba gösterirken, onları Türkiye'ye davet ederek, Mersin'de ağırlayıp ve turizmi tartışmak son derece önemlidir. Bunun yanında Dünya Turizm Örgütü'nün bu işin içinde olması, bizi gerçekten çok onure etti ve vermemiz gereken mesajı Türkiye'de bir sıkıntı olmadığını dostlarımıza anlatmaya çalışıyoruz. Biz bu platformda tüm tarafları bir araya getiriyoruz. Burada önemli olan Akdeniz'den Türkiye'den gelen ve Mersin'den bu etkinliğe katılacak olan turizmcilerin karşı muhataplarıyla irtibat kurmaları ve onlarla yüz yüze konuşmaları kartvizit alışverişleri yapmaları otomatikman bu hareketi başlatacaktır. Biz platformları bir araya getirmek istiyoruz ve platformlar bir araya geldiği zaman zaten çok farklı sonuçlar elde edilecek. Burada en önemli konu bizim Türk insanımızın karşı taraftan gelecek muhataplarıyla kartvizit alışveriş yapması ve o girişimci ruhuyla gerekli değerlendirmeleri yapmaları olacak."

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more