Sözcü Plus Giriş

MERSİN'de, bu yıl ikincisi düzenlenen 'Cemilli İncir Festivali'nde renkli görüntüler ortaya çıktı.
Mezitli Belediyesi tarafından düzenlenen ve Cemilli Köyü Kadın Üretici Pazarı ve Kahvaltı Bahçesi'nde gerçekleştirilen festivale Kaymakam Emin Sait Karahaliloğlu, Mezitli Belediye Başkanı CHP'li Neşet Tarhan, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Festivale verdiği destek nedeniyle iş adamı Davut Mutlu'nun 'İncir Ağası' seçildiği festivalde en iyi incir seçimi de yapıldı. Jüri tarafından değerlendiren incirler lezzetleri ile beğenildi. Zorlu değerlendirmenin ardından birinci olan Nuran Bayrak cep telefonu, ikinci olan Duran Çetin tam altın, üçüncü olan Süleyman Ömer ise yarım altın ile ödüllendirildi. Festivale katılan tüm yarışmacılara da yemek ödülü verildi. Halk ozanların türkülerle renklendirdiği festivalde konuşan Başkan Neşet Tarhan, Ziraat Yüksek Mühendisi olması nedeniyle tarımın sorunlarını çok iyi söyledi. Tarım giderlerinin sürekli yükseldiğini kaydeden Tarhan, şöyle dedi:
"Buna karşın yem, saman hatta canlı hayvan dahil her şeyi ithal eder hale geldik. Biz köylünün yükselmesini, istiyoruz. Cemilli'de bakımsız ve atıl durumda olan bu okulu Milli Eğitim'den talep ettik ve restore ederek köye kazandırdık. Yine gidip gelirken gördüğümüz kadınları bu alanda toplayarak, burasını Kadın Üretici Pazarı haline getirdik. Anlayışımızın temelinde kadının güçlenmesi yatıyor."
Yarışma için alana getirilen incirlerin konuklara dağıtıldığı festivalde İncir Ağası Davut Mutlu'ya Atatürk desenli kahve takımı hediye edildi. Renkli görüntülere sahne olan festival süresince katılımcılar eğlenceli anlar yaşama şansı buldu.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more