İstanbul Haberi: Metal işçileri sokağa çıkıyor

Metal işçileri sokağa çıkıyor

Metal işçileri sokağa çıkıyor

Birleşik Metal-İş Sendikası, Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası’na (EMİS) üye işletmelere bağlı işyerlerinde çalışan 2 bin 200 işçinin toplu iş sözleşmesindeki uyuşmazlıklara dikkat çekmek amacıyla yarın eylem yapacağını duyurdu.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, General Elektrik/Grid Solutions, ABB Elektrik, Schneider Elektrik ve Schneider Enerji işletmelerinde çalışan 2 bin 200 işçiyi ilgilendiren grup toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uyuşmazlık zaptı tutulduğu belirtildi.
İşveren sendikasıyla arabulucu sürecinin devam ettiğini 28 Kasım 2016 günü resmi arabulucu toplantısı yapılacağının hatırlatıldığı açıklamada, işveren sendikası EMİS’ten herhangi bir teklif ya da görüşme talebi gelmediği vurgulanarak “Başta ücret ve sosyal haklarımız olmak üzere, çok sayıda idari madde de anlaşma sağlanamamıştır. İşveren, idari maddelerde bile ayak diremekte, kazanılmış haklara göz dikmektedir” denildi.
Açıklamada, EMİS’e bağlı işyerlerinde çalışan Birleşik Metal-İş Sendikası üyelerinin emeklerine ve geleceklerine sahip çıkarak tepkilerini işyerlerinde ve fabrika önlerinde gösterecekleri belirtildi ve “24 Kasım Perşembe günü Metal işçileri, EMİS Dayatmalarına karşı Kartal’daki ABB Elektrik fabrikası önünde basın açıklaması yapacak” denildi.
 
 

DHA

Loading...