Samsun Haberi: MHP'li Usta: Hükümet FETÖ ile mücadeleyi yaparken stratejisinde hata oldu

MHP'li Usta: Hükümet FETÖ ile mücadeleyi yaparken stratejisinde hata oldu

MHP'li Usta: Hükümet FETÖ ile mücadeleyi yaparken stratejisinde hata oldu

– MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Hükümetin FETÖ ile mücadeleyi yaparken stratejisinde bir hata olduğunu savunarak, "Bu hata da şudur. Çok aşırı bir şekilde tabana yayılarak bir mücadele sürdürülmeye çalışılıyor. Bunda da çok ciddi mağduriyetler oluşabiliyor" dedi. 
MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, partisinin İl Başkanlığı’nda düzenlenen halk gününe katılarak vatandaşların sorunlarını dinledi. Ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Erhan Usta, FETÖ terör örgütüne karşı mücadelenin esnetilmemesi gerektiğini belirterek, hükümetin verilen mücadelede stratejik hata yaptığını söyledi. Usta, “FETÖ terör örgütüne karşı devletimizin ve hükümetin yürüttüğü bir mücadele var. Biz MHP olarak bu terör örgütünü ülkenin birliği açısından son derece tehlikeli buluyoruz. Bizim onlara karşı tutumumuz çok net ve belli. Bu mücadele hiçbir şekilde esnetilmemeli, gevşetilmemeli ve sulandırılmamalı. Bu mücadele yapılırken çok dikkat edilmesi, hukuk içinde kalınması lazım. Hukukun dışına çıkıldığı zaman bu ülkede önümüzdeki 510 ve 20 yılları riske atacak, kardeşliği ve barışı bozacak bir takım hususlar olabilir. Bunların da olmasına neden olmamamız lazım" dedi.
Hükümetin bu mücadeleyi yaparken stratejisinde bir hata olduğunu savunan Erhan Usta, "Bu hata da şudur. Çok aşırı bir şekilde tabana yayılarak bir mücadele sürdürülmeye çalışılıyor. Bu da çok ciddi mağduriyetler oluşabiliyor. Tabi biz bu mağduriyet meselesini hani aşırı bir şekilde dile getirerek bu mücadelenin aksamasını istemiyoruz. Ancak nihayetinde bu insanlar bizim insanımız. Bunlarında ekmeğinden, aşından olmaması lazım. Tutuklu hale geliyorlar. Dolayısıyla hükümetin buna dikkat etmesi lazım. Biz bu konuda hükümeti hukuk içerisinde kalması hususunda uyarıyoruz. Strateji hatası şu oldu hükümetin, bu işi tabandan mı başlamalı Yoksa tepeden mi başlanmalıydı Bana göre tepeden başlanmalıydı. Tepeyle uğraşmayıp, siyasi uzantılarına ilişkin özellikle AKP içerisinde ki siyasi uzantılarına ilişkin bu zamana kadar bir operasyondan haberimiz yok. Herhangi bir şey olmadı” diye konuştu.
Darbe girişimi sonrasında mağdur olduklarına inandıkları insanların da dertlerini dert edindiklerini ifade eden MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, konuşmasına şöyle devam etti:
“Sürekli Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'nin ifade ettiği 'Yurtta Sulh Konseyi' kimdir Kimler adına o gece bildiri okundu Bunlarla ilgili herhangi bir tespit yok. Şimdi bunlar yapılmamışken, belki sempatizan düzeyde belki de sempatizan da değil, çünkü bize gelenlerin bir çoğu sempatizan bile olmadığını, bağlantılarının olmadığını fakat mağdur olduklarını iddia ediyorlar. Dolaysıyla 200 binleri bulan ve aileleriyle birlikte belki de 1-2 milyon kişiyi sıkıntıya sokacak şekilde bir mücadele sonuç alınabilecek bir mücadele değil. Bunu da aslında görüyoruz. Dolayısıyla bizde elimizden geldiği kadar mağdur olan insanlar varsa onların mağduriyetlerini giderilmesi nezdinde çalışmalar yapacağız. Tabi buna inanıyor olmamız lazım. Bilgimiz ve bize anlatılanlar çerçevesinde mağdur olduğuna inandığımız insanlar varsa onların dertlerini dert ediyoruz kendimize. Bir yandan FETÖ, diğer taraftan PKK hakikaten bir beka sorunu yaşıyor. Bu anlamda da ülkenin birliğe ve beraberliğe ihtiyacı var. Birlik ve beraberlikten hiçbir şekilde ayrılmamamız lazım. Hoşgörü iklimini ülkemizde hakim kılmamız lazım. Eğer bunları yaparsak inşallah önümüzdeki günler çok daha güzel ve ülkemiz açısından çok daha parlak günler olacaktır.”

DHA

Loading...