Sözcü Plus Giriş

Yunanistan'ın Midilli adasındaki Moria kampındaki Afgan ve Afrikalı göçmenler, nedeni belirlenemeyen bir nedenle kavga ederken, Moria sakinlerinden bir grubun kent merkezinde düzenlediği "sığınmacı karşıtı" gösteride de arbede çıktı.

Afgan ve Afrikalı sığınmacılar arasında çıkan çatışma polis kuvvetlerinin göz yaşartıcı bombalarla müdahalesi sonucunda durdurulabilirken, ikisi kampın dışındaki zeytinliklerde, biri kampın içinde olmak üzere çıkan üç yangın itfaiye tarafından kontrol altına alınamadı.
Moria sakinleri, kampın dışında yaşayan binlerce sığınmacının kamp denetimi içine girmelerini talep etmek amacıyla, Midilli Belediye binasına protesto yürüyüşü düzenledi. Göstericiler, sorunlara çözüm bulmayan Belediye Başkanı Spiros Galinos’un istifa etmesini istediler.
Yürüyüşçülerin arasına karışan Altın Şafak taraftarları Belediye Binasının önüne gelindiğinde milliyetçi ve ırkçı sloganlar atmaya başladılar ve bu arada sığınmacıları savunan dört kadına saldırdılar. Kadınlardan biri aldığı darbelerden dolmayı hastaneye kaldırıldı.
Midilli’nin Sapho Meydanı’nda dün akşam düzenlenen protesto gösterisinde de gerginlik yaşanmıştı.
 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more