Şırnak Haberi: Midyat'ta kuyumcu cinayeti sanıklarına ceza yağdı

Midyat'ta kuyumcu cinayeti sanıklarına ceza yağdı

Midyat'ta kuyumcu cinayeti sanıklarına ceza yağdı

ŞIRNAK’ın İdil İlçesi’nde kuyumcu, 24 yaşındaki Osman Hacı Muratoğlu’nun öldürülmesi ve altın dolu 2 çantasının gasp edilmesi ile ilgili Midyat Adliyesi’nde görülen davada tutuklu yargılanan geçici köy korucubaşı Nevzat İş'e ömür boyu hapis ve 24 yıl hapis ve 20 bin TL para cezası verildi.
Geçen yıl 17 Haziran tarihinde kendisine ait kuyumcu dükkanını kapattıktan sonra Atakent Mahallesi'ndeki evine giden Osman Hacı Muratoğlu'nu öldürülmesi, bir çocuğun da yaralanması olayı ile ilgili Midyat Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, dün yapılan duruşma ile karara bağlandı. Tutuklu yargılanan Midyatlı geçici köy korucubaşı Nevzat İş, köy korucusu Ferhat Aslan duruşmada hazır bulunurken, tutuksuz yargılanan Hacı Sincar ile firari sanık Suriye uyruklu Mohammet Othman, duruşmaya katılmadı.
Dün akşam geç saatlere kadar süren yargılama sonunda mahkeme, geçici köy korucubaşı Nevzat İş'e tasarlayarak adam öldürmekten ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi. Sanığa, ayrıca altınları yağma suçundan 13 ve olay yerindeki bir çocuğu yaralama suçundan 4, silah bulundurma suçundan da 7 olmak üzere toplam 24 yıl hapis ve 20 bin lira para cezası verildi.Aynı davada tutuklu olarak yargılanan geçici köy korucusu Ferhat Aslan'a ise, olayda kullanılan silahı satışından 10 yıl 6 ay hapis ve 30 bin lira para cezası verildi.
Davada tutuksuz yargılanan 38 yaşındaki Hacı Sincar'a da tasarlayarak adam öldürmekten 16 yıl, yağma suçundan da 6.5 yıl olmak üzere toplam 22.5 yıl hapis cezası verildi. Hakkında yakalama kararı bulunan firari sanık Suriye uyruklu Mohammet Othman'ın yargılanması yapılamadığından herhangi bir ceza verilmedi. Tutuksuz olarak yargılanan ve toplam 22.5 yıl hapis cezası alan Hacı Sincar hakkında yeniden yakalama kararı çıkarıldı.Duruşmanın sona ermesinin ardından tutuklu yargılanan köy korucuları Nevzat İş ve Ferhat Aslan, Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.
NE OLMUŞTU
Şırnak’ın İdil İlçesi’nde kuyumcu Osman Hacı Muratoğlu 17 Haziran 2015 tarihinde işyerini kapattıktan sonra Atakent Mahallesi’ndeki evinin önünde, otomatik silahlarla ateş edilerek öldürülmüş ve 2 çanta dolusu altını gasp edilmişti. Olayda adı açıklanmayan küçük yaştaki 1 çocuk da yaralanmıştı. 

DHA

Loading...