Mersin Haberi: Müdürün 'Kızerkek yan yana oturamaz' kararı uygulanmadı

Müdürün 'Kızerkek yan yana oturamaz' kararı uygulanmadı

Müdürün 'Kızerkek yan yana oturamaz' kararı uygulanmadı

MERSİN'de İleri Ortaokulu Müdürü Hüseyin Aygül'ün cuma günü yaptığı toplantıda açıkladığı 'Kız ve erkek öğrencilerin yan yana oturmasını yasaklama' kararı uygulanmadı. Sabah saatlerinde okula giden Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, müdür ve öğretmenlerle yaptıkları toplantıda söz konusu uygulamanın hayata geçirilmeyeceğini açıkladı. Ayrıca Valilik emriyle Müdür Aygül hakkında inceleme başlatıldı.
Merkezdeki 23 derslikli, bin 90 öğrencinin eğitim gördüğü İleri Ortaokulu Müdürü Hasan Hüseyin Aygül, geçen cuma günü 62 öğretmenle kurul toplantısı yaptı. Toplantı sonunda Müdür Aygül iddiaya göre, 'Kız ve erkek öğrencilerin yan yana oturtulmayacak' kararı aldı. Müdürün bu kararı toplantıda şoke etkisi yaratırken, bazı veli ve öğretmenler sosyal medya aracılığı ile karara tepki gösterdi.
'UYGULANMAYACAK'
Gelişmeler üzerine bu sabah erken saatlerde okula giden Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Şimşek, Müdür Hasan Hüseyin Aygül ve tüm öğretmenlerin katılımı ile toplantı yaptı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Şimşek, 'Kız ve erkek öğrenciler yan yana oturmayacak' yasağının uygulamasının söz konusu olamayacağını toplantıda açıkladı. Okul Müdürü Hasan Hüseyin Aygül ise odasına giden gazetecilerin sorularına, "Yetkim yok, basına bilgi veremiyorum. Eski uygulama devam ediyor" yanıtını verdi.
'ÇAĞ DIŞI UYGULAMADAN DÖNÜLMESİ OLUMLU'
Aynı okulda iki kızı öğrenim gören Okul Aile Birliği Başkanı Zeynep Açıkoğlu, uygulamanın eskiden olduğu gibi devam ettiğini söyledi. Açıkoğlu şu bilgiyi verdi:
"Sabah veliler geldiğinde bazı öğretmenlerle tartışma yaşandı. Bazı öğretmenler müdür beyin arkasında olduğunu söyledi. Sonra Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürü geldi, böyle bir uygulamanın olmayacağını söyledi. 'Eğitim eski sistemle devam edecek' diyerek bizi rahatlattı. Bu çağ dışı uygulamadan dönülmesi son derece olumlu oldu."
Öte yandan sabah erken saatlerde okula gelenler bahçe duvarlarına konu ile ilgili tepki sloganları yazdı. Bu sloganlar daha sonra boya ile kapatıldı. 
MÜDÜR HAKKINDA İNCELEME
İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca ise, "Müdür bey öğretmenlerle yaptığı toplantıda maksadını aşan cümleler kullanmış. Kız ve erkek öğrencilerin yan yana oturtulmaması yönündeki ifadeleri kabul edilemez. Sayın Valimizin talimatıyla müdür hakkında inceleme başlatıldı" dedi.

 

DHA

Loading...