Sözcü Plus Giriş

Diyarbakır Haberi: Musul operasyonuna katılan ABD askerleri, patlayıcıları etkisiz hale getiriyor

Musul operasyonuna katılan ABD askerleri, patlayıcıları etkisiz hale getiriyor

Güncellenme: 15:59, 29/10/2016
Musul operasyonuna katılan ABD askerleri, patlayıcıları etkisiz hale getiriyor

IRAK'ta Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonuna katılan Amerikan Birleşik Devletleri askerleri, ilk kez sahada görev yaparken görüntülendi. ABD askerleri Musul-Erbil karayolu üzerindeki patlayıcı maddeleri çıkararak, etkisiz hale getirildi. 

Musul operasyonuna destek vermek amacıyla Irak'ta bulunan ABD askerleri DHA ekibi tarafından sahada görev yaparken yakından görüntülendi. Operasyon kapsamında Irak ordusu ve peşmerge güçlerine destek vermek için bölgeye gelen ABD askerleri, bugün Musul-Erbil karayolunda bulunan riskli bölgelerde mayın ve patlayıcı madde araması yaptı.
Çok sayıda zırhlı araçla bölgeye gelen ABD askerleri, çevrede konuşlanarak güvenlik önlemi aldı. Yol güzergahındaki mayın ve patlayıcı döşenmiş noktaları tespit eden ABD askerleri, daha sonra robot kullanarak bunları etkisiz hale getirdi. Bir grup ABD askerinin de geçtiğimiz günlerde Irak ordusu tarafından kontrol altına alınan Musul'un Bertılla ilçesinden çıktıkları görüldü. Bu askerlerin de Bertılla'da bulunan çok sayıda patlayıcı maddeyi imha ettiği öğrenildi. DEAŞ terör örgütüne karşı kurulan koalisyon gücü kapsamında Irak'ta bulunan ABD askerlerinin, bölgede Musul operasyonu öncesi patlayıcı temizliğine devam edeceği öğrenildi.
 

DHA