Gaziantep Haberi: Müzisyenler, sokak düğünlerinin yasaklanmasını protesto etti

Müzisyenler, sokak düğünlerinin yasaklanmasını protesto etti

Müzisyenler, sokak düğünlerinin yasaklanmasını protesto etti

ADANA Valiliğinin, sokak düğünlerinin yasaklandığını duyurmasının ardından orkestra sahipleri ve müzisyenler Atatürk Parkı'nda toplanarak protesto eylemi yapıp, davul parçaladı.
Valiliğin, terör örgütü IŞİD'in 20 Ağustos'ta Gaziantep'te sokaktaki kına törenine yönelik gerçekleştirdiği kanlı saldırısı nedeniyle sokak düğünlerinin yasaklandığını duyurmasının ardından, aralarında engelli bir vatandaşın da bulunduğu yaklaşık 100 kişilik grup enstrüman çalıp, oyunlar oynayarak bu kararı protesto etti. Müzisyen grubun adına açıklama yapan Şehmuz Karagöz, 'Bu insanların ekmeğini elinden almayın' dedi.
Karagöz, konuşmasına şöyle devam etti:
"Adana'da 3 bine yakın orkestra var. Her orkestrada yaklaşık 5 kişi çalışıyor. Bu insanların ekmeğiyle oynamak istiyorlar. Düğün salonu sahipleri bizim ağabeylerimiz. Tabi ki düğün salonundaki törenler daha medeni oluyor ama vatandaş geliyor sandalyesini, kamerasını, orkestrasını alıyor sokağında düğününü yapıyor. Aksi takdirde askeri ücretle çalışan bir adamın evlenmesi mümkün değil. Biz ailemizin çocuklarımızın rızkı için burada toplandık. Devlet eğer ki bu gençlerimize iş imkanı sağlıyorsa biz sokak düğününü seve seve bırakırız. Fakat halkımız da bu insanlarda mağdur olacak. Ekmeğini namuslu bir şekilde orkestrayla kazanan mahalle düğünlerinden kazanan insanların ekmeğini elinden almak isteyenlere sesleniyoruz. Sevgili büyüklerimiz bu insanların ekmeğini elinden almayın. Eğer ki bu insanlar aç kalırsa ya IŞİD'ci olacak ya PKK'lı olacak. Bunun sorumlusu Hükümettir."
Yapılan açıklamanın ardından gruptaki eylemcilerden biri boynuna asıp çaldığı davulu parçaladı.

DHA

Loading...