Ankara Haberi: NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: NATO karargahlarındaki Türk askerlerinde değişiklik oldu

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: NATO karargahlarındaki Türk askerlerinde değişiklik oldu

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: NATO karargahlarındaki Türk askerlerinde değişiklik oldu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yarın yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde basın toplantısı düzenledi. Stoltenberg, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında NATO’daki askeri personelde değişiklik yaptıklarını açıkladı. Genel Sekreter, “NATO karargahlarındaki Türk askerlerinde değişiklik yapıldı. Türkiye'nin NATO’ya Türk askeri personeli sağlayabilmeyi sürdüreceğinden bir kuşkum yok. Bu konuda Türkiye ile yakın bir iletişimi içerisindeyiz." dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’de benzer bir olayın yaşanmaması için işbirliği içinde olduklarını belirterek şunları kaydetti:

”Ağustos’ta Türkiye’deydim, Kasım ayında tekrar bir ziyaretim olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan, Dışişleri Bakanı ve birçok siyasi lider ile görüştüm. Elbette Türkiye’nin Temmuzdaki darbe girişimi için soruşturma açma hakkı var. Buradaki önemli olan şey bunun hukukun üstünlüğü gözetilerek yapılması ve Ankara’da bunu birkaç kez dile getirdim. Türkiye ve Avrupa konseyi arasındaki işbirliğini memnuniyetle karşılıyorum. Çünkü Avrupa konseyi Türkiye’ye bu konuda nasıl destek olunacağı konusuna oldukça konsantre olmuş durumda. NATO’da ilerde tekrar bir benzer girişimin yaşanmaması için Türkiye’ye bu konuda gereken desteği sağlayacaktır”

 

DHA

Loading...