Sözcü Plus Giriş

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 20 Eylül'de gittiği New York'tan bugün KKTC'ye döndü. New York'ta yoğun siyasi temaslarda bulunduklarını kaydeden Akıncı, esas gidiş amaçları olan BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'la üç kez görüştüklerini ifade etti.

“ZAMANA OYNAMANIN ZAMANI ÇOKTAN GEÇTİ"

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs sorununun çözümü için gerçekçi ve makul çizgide yürüyeceklerini, Kıbrıs Türk tarafı dışındaki faktörler nedeniyle çözüm olmayacaksa, halkın değerlendirmesini yapıp gerekli adımları atacağını belirterek, “Ama bugün için olumlu gördüğümüz senaryoya yoğunlaşalım. Çünkü elde edilebilir, kaçırılması yazık olacak" dedi. Yıl sonuna kadarki 3 aylık sürede pozitif düşünülmesini ve davranılmasını isteyen Cumhurbaşkanı Akıncı, eşitlik, güvenlik ve özgürlüğün garanti altına alınmayacağı bir çözümün Kıbrıs Türk halkının onaylayabileceği bir çözüm olamayacağını vurguladı. Akıncı, görüştükleri herkesin ve en başta Ban'ın zaman faktörünün ne kadar önemli olduğunun farkında olduğunu ve görev süresinin tamamlanacağı son üç ay içinde kendilerinin de talebi doğrultusunda sürece daha fazla katkıda bulunmak için sürekli irtibat içinde olacağını; dünkü telefon görüşmelerinde de bunu teyit ettiklerini söyledi. “Kıbrıs sorunu bağlamında zamana oynamamın zamanı çoktan geçmiştir. Takvim, yol haritası istemek; çözüm istemek demektir, samimi olmak demektir. Çok net bir takvim olmadı diye, son 3 ay tarihlerle tanımlanmadı diye sevinmek, aslında çözüm istememek demektir" diyen Akıncı, Güney Kıbrıs'taki federal çözüm karşıtlarının takvim çıkmamasını başarı gibi gösteren tutumunu eleştirdi. Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu: “Aslında bu son derece yanıltıcıdır. Çünkü kim ne derse desin ortada bir takvim vardır ve bu takvim doğal olarak işlemeye de başlamıştır. Biz önümüzdeki süreci üç aşamalı olarak görüyoruz.

4 EKİM SALI, YENİ TUR MÜZAKERELER BAŞLAYACAK

Akıncı “Büyük ihtimal Salı günü liderler görüşmesi yeniden başlayacak. Programımızı yapacağız ve 4 başlıkta geri kalan konuları halletme yönünde bir yoğunluk yaşayacağız. Bundan sonraki aşama bir kamp formatında olmalı ve toprak konusu ayrıntılı şekilde ancak o formatta ve tercihen Kıbrıs dışında ele alınmalı. Biz hiçbir zaman toprak ve güvenlik-garanti meselesini 5'li toplantının konusu olarak değerlendirmedik, böyle bir talep, niyet ve önerimiz olmadı" dedi. Cumhurbaşkanı Akıncı, Güney Kıbrıs basınındaki abartılı ve spekülatif haberlere dikkat çekerek böyle bir ortamda toprak konusunu konuşmanın mümkün olmadığını, o yüzden farklı format istediklerini yineledi. Bunun hemen ardından güvenlik ve garantiler konularının ele alınacağı bir 5'li toplantıyla çözüme ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs'ın, bölgenin Türk-Yunan ilişkilerinin daha da iyiye gitmesi için adada bir çözüm istediklerini vurguladı.

“YENİ BİR FIRSAT VERMEK GEREK"

Kaygılar giderildiğinde yeni değerlendirmeler yapılabileceğini belirten Akıncı, iki topluma yeni bir yaşam için fırsat vermek gerektiğini vurguladı; “Ben önümüzdeki 3 ay içinde bu anlayışla hareket ederek, her iki toplum için eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşanacak bir federal Kıbrıs için samimiyetle ve iyi niyetle ekibimizle birlikte çalışmalarımı sürdüreceğim" dedi. New York'ta BM de dahil, temas ettikleri herkesin Kıbrıs Türk tarafının oynadığı olumlu rolün farkında olduğunu; Genel Sekreter Ban'ın da “şimdiye kadar eşi görülmemiş ilerleme var" dediğini kaydederek, bunda Kıbrıs Türk tarafının olumlu rolü bulunduğunu anlattı.

“BM'NİN KAFASINDA DA YOL HARİTASI OLDUĞUNU ÇOK NET GÖRDÜM"

Akıncı, Genel Sekreter Ban'la telefon görüşmesinden sonra çok net olarak BM'nin kafasında da oluşmuş bir yol haritası bulunduğunu gördüğünü söyleyerek, ancak bunun iki taraf anlaşmadığı için açıklanmadığını belirtti. Görev süresi yıl sonu dolacak bir BM Genel Sekreteri'nden sürece katkı istediklerini belirten Akıncı, zaten bir kişisel takvim bulunduğunu vurguladı. 11 Şubat 2014 belgesinin tüm başlıkların dönüşümlü görüşülmesini içerdiğini hatırlatan Akıncı, başlıklardaki parçalarda mutabakat sağlanarak ilerlendiğini; bunların tümü üzerinde anlaştık, el sıkışabiliriz denmedikçe anlaşma olmayacağını kaydetti.

“DÖNÜŞÜMLÜ BAŞKANLIKTA ASLA GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta bir çözümde dönüşümlü başkanlığı Kıbrıs Türk tarafı olarak mutlaka görmek istediklerini vurgulayarak, bunu siyasi eşitliğin önemli bir unsuru ve kararlara etkin katılım olarak gördüklerini; bu yoksa ne çapraz ağırlıklı oyun, ne de referandumun söz konusu olabileceğini söyledi. Dönüşümlü başkanlıktan asla geri adım atmayacaklarını vurgulayan Akıncı, şu andaki temel görevlerinin 4 başlıktaki yakın pozisyonların halledilmesi olduğunu belirterek, “Sorunlu konular 2017'ye de sarkabilir ancak önümüzdeki 3 ay, bu anlattığım formata yetecek bir zaman dilimidir, hep beraber yaşayalım, görelim" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la New York'ta görüşemediklerini, ancak iki hafta kadar önce iki kez görüştüklerini; acil bir durum olursa yine görüşebileceklerini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve müsteşar Feridun Sinirlioğlu'ndan gerekli bilgileri aldıklarını kaydetti.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more