Son Dakika: Norveç 77 terör kurbanını anıyor

Norveç 77 terör kurbanını anıyor

Norveç 77 terör kurbanını anıyor

Norveç'te ırkçı Anders Behring Breivik'in tek başına gerçekleştirdiği terör saldırısında yaşamını yitiren 77 terör kurbanı saldırın beşinci yılında bütün Norveç'te düzenlenen törenlerle anılıyor.
Breivik'in bombalı ilk saldırısını gerçekleştirdiği hükümet binasının olduğu meydanda yapılan ilk törene Norveç Başbakanı Erna Solberg ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'nin yanısıra yüzlerce Norveç'li katıldı. Başbakan Erna Solberg terör kurbanları için yapılan saygı duruşundan sonra Norveç Velihat'ı Magnus Haakon ve eşi ile birlikte ilk saldırının gerçekleştiği yere çelenk bıraktı.
Törenlere, ikinci saldırıda onlarca üyesini kaybeden İşçi Partisi Gençlik kolları üyelerinin saldırılarda katledilen 77 kişinin adlarını okumalarıyla başladı.
Norveç Başbakanı Erna Solberg törende yaptığı konuşmada ‘'77 insanımızın yaşamlarını yitirmesinin üzerinden beş yıl geçti. Beş yıl önceki o yaz günü Norveç tarihinin en karanlık günü olmuştur. 22 Temmuz bize aşırıcılığın bütün toplumlarda yeşerebileceğini öğretti'' diye konuştu.
Törenlere katılan, terör saldırısının gerçekleştirildiği beş yıl önce Norveç Başbakanlığı görevini yürüten NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de verdiği demeçte ‘‘Bugün bir çok acı verici anının uyandığı bir gün. Toplumumuzun beş yıl önce 22 Temmuz'da olanları unutmadığını göstermesi çok önemli.'' diye konuştu. Stoltenberg bugün Oslo Kilisesi'nde yapılacak törenlerde de bir konuşma yapacak.
Bugün aksam üzeri 69 kişinin yaşamını yitirdiği İşçi Partisi Gençlik Kolu Kampı'nın olduğu Utöya adasında yapılacak ikinci anma töreni halka açık olmayacak.
22 Temmuz 2011 yılında Anders Breivik'in hükümet binası yanındaki bombalı ilk saldırısında sekiz kişi ölmüş, daha sonra feribotla geçtiği Utöya adasındaki gençlik kampındaki gençleri silahla taraması sonucunda burada da 69 kişi yaşamını yitirmişti.

DHA

Loading...