Son Dakika: Norveç’te beş göçmen çocuğundan ikisi fakirlik sınırı altında yaşıyor

Norveç’te beş göçmen çocuğundan ikisi fakirlik sınırı altında yaşıyor

Norveç’te beş göçmen çocuğundan ikisi fakirlik sınırı altında yaşıyor

Norveç'te göçmen çocuklarının yüzde 36'sının yoksulluk sınırı altında yaşadığı açıklandı. Norveç Göçmen Forumu bu sorunun entegrasyonu zorlaştıracağından endişeli.
Norveç İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Norveçli anne babadan doğan çocuklarda ise bu oran yüzde beşin altında.
Araştırmayı yapan kurum uzmanlarından Elisabeth Omholt bu durumu değerlendirirken ‘‘Genel olarak bir çok göçmen çocuğunun iş piyasası ilişkileri zayıf olan ailelerde yaşadığını, bir çoğunun sosyal yardımlarla yaşadığını söyleyebiliriz. İş piyasası içinde bulunan göçmen aileler de genellikle az gelirli işlerde çalıyor. Bu rakamlar ayrıca Doğu Avrupa ülkelerinden gelip, kısa sürelerle Norveç'te ikamet eden aileleri de kapsıyor '' diye değerlendirdi.
Göçmen Forumu Başkanı Athar Ali İstatistik Kurumu verilerini değerlendirirken ‘‘Bence yetişkin göçmenler kolayca iş piyasasının dışında kalabiliyor ya da iş piyasasına girmekte zorlanıyorlar. Geldikleri ülkede almış oldukları eğitim ve iş tecrübelerini burada kullanamıyorlar. Bunun yanısıra büyük sayıya sahip olan göçmen ailelerde, her ne kadar son zamanlarda kadın bireyler de iş yaşamında yer almaya başlasalar da genellikle bir kişi çalışıyor. Entegrasyon için en önemli koşul, toplumda her bireyin eşit koşullarda imkanlara sahip olmasıdır. Eğer toplumda insanlar düşük yaşam koşullarında yaşamak zorunda kalıyorlarsa, entegrasyon konusunda problem var demektir'' diye konuştu.

DHA

Loading...