Sözcü Plus Giriş

– Almanya’nın Münih kentinde 3 yıldan bu tarafa süren NSU davasının bugün görülen 313.duruşmasında bir ilk yaşandı. Bugüne kadar hiç konuşmayan davanın baş sanığı Beate Zschäpe, sessizliğini bozdu. Zschäpe, kısa konuşmasında, sekizi Türk 10 kişinin öldürülmesinden hayatta olmayan arkadaşları Uwe Böhnhardt ile Uwe Mundlos’u suçladı.

Atık öyle düşünmüyorum

Gelinen noktada işlenen cinayetleri kınadığını belirten Zschäpe, kısa açıklamasında şunları söyledi:

“Uwe Böhnhardt ile tanıştığımda, ben milliyetçi fikirleri benimsemeye başladım. Zamanla bu fikirlerim değişti. Yabancılaşma korkusu giderek benim için önemini yitirdi. Bugün bu fikirlere sempati duymuyorum. Bugün, artık hedefe ulaşmak için şiddetin bir araç olamayacağı düşüncesindeyim. Uwe Böhnhardt ile Uwe Mundlos’un kurbanların ailelerine yaşattıklarını ve kendi tutumumu kınıyorum. İnsanları kökenlerine göre değil, davranışlarına göre değerlendiriyorum.”

NSU davasının yaşayan tek ve baş sanığı Beate Zschäpe, 4 Kasım 2011’de ortaya çıktı. 6 Mayıs 2013 tarihinden bu yana Münih Eyalet Yüksek Mahkemesinde yargılanıyor. Nasyonal Sosyalist Yeraltı örgütü NSU, Almanya’da 20002006 yılları arasında 8’i Türk 10 kişiyi öldürmekle suçlanıyor.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more