Sözcü Plus Giriş

Burdur Haberi: Numan Kurtulmuş: FETÖ mağduru diye bir şey yok (3)

Numan Kurtulmuş: FETÖ mağduru diye bir şey yok (3)

Güncellenme: 21:02, 20/10/2016
Numan Kurtulmuş: FETÖ mağduru diye bir şey yok (3)

KİBYRA ANTİK KENTİ’NE ZİYARET
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çeşitli temaslar ve açılış için geldiği Burdur'un Gölhisar İlçesi'nde Kibyra Antik Kenti’ni gezdi. Eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş, Vali Şerif Yılmaz ve Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik ile diğer protokol üyelerinin eşlik ettiği Kurtulmuş, kazı başkanı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru'dan kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.
‘RENKLİ MERMERLERLE YAPILMIŞ DÜNYADAKİ TEK MEDUSA BURADA’
Kurtulmuş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, "Büyük bir hazinenin üzerindeyiz. Sadece Türkiye çapında değil, dünya çapında bir antik kentte bulunuyoruz. Ne yazık ki yeterince tanınmıyor. Son 10 yıldır burada kazılar yapılıyor. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi bünyesinde kazılar belli bir aşamaya geldi ve çok şükür buradaki yapıların önemli bir kısmı açığa çıkarılmış oldu. İnşallah, burası en kısa sürede turizmin emrine verilir, turistlerin rahat şekilde gezip dolaşmasını sağlayacak hazırlıklar da yapılır. Renkli mermerlerle yapılmış dünyadaki tek Medusa burada bulunuyor. Ayrıca üzeri antik dönemlerde çatı olarak kapatılmış mekan olan Odeon burada. Burası fevkalade önemli bir mekan. Ümit ediyorum ki burası hem Türkiye turizmine, hem dünya turizmine en iyi şekilde katkı sağlayan bir şekilde açılır" dedi.
‘KİBYRA, TÜRK TURİZMİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYACAK’
Kibyra’nın UNESCO'nun Geçici Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şöyle dedi:
“En kısa zamanda Dünya Kültür Mirası yapıtlarından biri haline gelmesini inşallah temin ederiz. Kibyra'nın Türkiye kamuoyuna tanıtılması önemlidir. Buraya birkaç sefer geldim. Her gelişimde başka bir güzelliğini görüyorum. Oldukça güzel bir yer. İnşallah en kısa zamanda ışıklandırmaları yapılır, yolları yapılır. Turistlerin Gölhisar Merkezi'nde bilgilendirilmesi sağlanır. Her tarafa yazılar yazılır, nerenin ne olduğu açıkça ifade edilir ve burası cıvıl cıvıl turistlerin geldiği bir mekan haline gelir. Kibyra'yı biz çok fazla tanımıyoruz ama İngiltere British Museum'da Kibyra ile ilgili bir takım kataloglar ve haritaların var olduğunu biliyoruz. Kibyra, Türk turizmine önemli katkı sağlayacak. En kısa zamanda bütün kazılar tamamlanır ve şehir bütünüyle ortaya çıkar diye ümit ediyorum."
Kurtulmuş daha sonra Gölhisar’da eşinin kardeşinin evine gitti.

  

DHA