Sözcü Plus Giriş

KAYSERİ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan Türkiye hakkında "Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu" Moody's tarafından alınan kararların maksatlı ve siyasi olduğunu söyledi.
OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan yaptığı yazılı açıklama da, "Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, darbe girişiminin ardından 18 Temmuz'da başlatılan izleme sonucu Türkiye'nin kredi notunu 'Baa3'ten 'Ba1'e çekmiş, not görünümünü 'durağan' olarak belirlemiştir. Kısa süre önce Moody's, olumlu açıklamalar yaptıktan sonra , Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD seyahati sonrası siyasi bir karar almıştır. Yaklaşık 3 yıl önce de Cumhurbaşkanımızın ABD seyahati sonrası not artırımı olmuştu. O dönemde Türkiye-ABD ilişkileri kapsamında iyileşme söz konusu idi. Şimdi Türkiye-ABD ilişkilerinde bir olumsuzluk yok. Ama ABD'nin Türkiye'nin bazı isteklerini bilinçli olarak anlamama gibi durumu var. Bunlar stratejik ortaklık ve dostluk kapsamında değerlendirilemeyecek duruş ve tavırlardır. Moody's 'in Türkiye'nin kredi notunu Ba1'e düşürmesini soğukkanlılıkla değerlendirmemiz gerekiyor" ifadelerine yer verdi.
Başkan Nursaçan yazılı açıklaması şöyle sürdürdü:
"Sayın Cumhurbaşkanımızın ve milli iradenin ortaya koyduğu tavır karşısında 2023 hedeflerine ilerleyen güçlü ve kararlı Türkiye gerçeğine karşı her alanda 'saldırıya' devam edenler, bu milletin zor zamanlarda nasıl bir olup kenetlendiğini ve üretmeye, güçlenmeye devam ettiğini bir kez daha göreceklerdir. Bizler de sanayiciler olarak, üzerimize düşen görevleri sonuna kadar devam ettirip, sanayimizin çarklarını işletmeye, üretim ve istihdama katkı vermeye devam ederek, devletimizin ve milletimizin yanında her zaman olduğu gibi saf tutarak ülkemizin gücüne güç katamaya devam edeceğiz."

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more