Sivas Haberi: Öğrencilerden 15 Temmuz şehitleri için 15 hatim duası

Öğrencilerden 15 Temmuz şehitleri için 15 hatim duası

Öğrencilerden 15 Temmuz şehitleri için 15 hatim duası

SİVAS'ta Şemsi Sivasi İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri 15 Temmuz şehitleri için 15 hatim duası etkinliği düzenledi.
Eğitimde Sivasi Hareketi Projesi, Değerler Eğitimi Vefa programı kapsamında Şemsi Sivasi İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri 15 Temmuz şehitleri için okudukları 15 hatim duasını yapmak için Yukarı Tekke Mezarlığı Garnizon Şehitliği ve Polis Şehitliğini ziyaret etti. İlk olarak Garnizon şehitliğini ziyaret eden yaklaşık 120 öğrenci terörle mücadelede hayatını kaybeden askerler için dua etti. Daha sonra polis şehitliğine geçen öğrenciler burada 15 Temmuz darbe girişiminde Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan bombalı saldırıda şehit düşen 4'üncü Sınıf Emniyet Müdürü Münir Murat Ertekin'in mezarını ziyaret etti.
Öğrenciler 15 Temmuz Şehitleri ve terörle mücadele şehit olan tüm asker ve polisler için 15 Hatim duası okudu. Şemsi Sivasi İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Faik Aslan, "Başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimize ahde vefayı göstermek için öğrencilerimizin okumuş olduğu 15 hatmi şeriflerin duası nedeniyle buradayız. Okulumuz olarak aziz vatanımızı canlarıyla ödeyerek bizlere bırakan başta 15 Temmuz şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz" dedi.
Okulun 7'nci sınıf öğrencilerinden Lamiya Müberra Turan ise, "Gerçekten burada olmak, onlar için dua okumak çok güzel. Onlar bizim ülkemizi korudular. 15 Temmuz çok kötü bir gündü. Haberlerde izlerken insan kötü oluyordu. Ben darbe olmasından çok korkuyordum" diye konuştu. Polis çocuğu olan Sefer Furkan Taşkın ise,"Anneme ve babama 'darbe nedir' diye soruyordum. Onlarda bana söylemiyordu. Akşam dedem işten gelince o anlattı. Sonra meydanlara çıktık. Dua ettik. Şehitlikte olmak çok güzel bir duygu, onlar için Fatiha okuduk" dedi. 15 Temmuz gecesi hiç uyuyamadığını söyleyen Ramazan Yüksel ise,"Canım uyumak istemedi. Halimiz Suriye'ye dönerse ne olacak diye düşündüm. Başka ülkeler bizi zavallı görecekti. Belki de o gün ölecektik. Bir mezarımız olmayacaktı. Arkamızdan bir Fatiha okuyan ve cenaze törenimiz olmayacaktı. Belki başka ülkeler bizi alacaktı. Hiç acımayacaklardı" ifadelerini kullandı.

DHA

Loading...