Sözcü Plus Giriş

 DÜZCE'nin Akçakoca İlçesi'nde, başka bir okula taşınmalarına karar verilen Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, Kız İmam Hatip Lisesi'ne dönüştürülen eski okullarına giderek eylemlerini bugün de sürdürdü.
Orhangazi Mahallesi'nde eğitim veren Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesi, İmam Hatip Ortaokulu ve Lisesi'nden 675 öğrencinin aynı binada eğitim görmesi nedeniyle Kız İmam Hatip Lisesi'ne dönüştürüldü. 79 yatak kapasiteli pansiyonu da bulunan Sosyal Bilimler Lisesi ise son sınıfta öğrenim gören 90 öğrenci hariç 200 öğrencisi ile daha uzakta olan Barboros Anadolu Lisesi'ne taşındı. 90 öğrencinin, üniversite sınavı öncesi motivasyon kaybı yaşamaması için aynı binada 167 İmam Hatip Lisesili öğrenci ile eğitim görmesi planlandı.
Ancak uzak olduğu gerekçesiyle Barbaros Anadolu Lisesi'ne gitmek istemeyen Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, dün okulda eylem başlattı. Öğrenciler, sınıfların girişine sıra koyup barikat oluşturarak İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin içeriye girmesine izin vermedi. Kaymakam Mehmet Özer'in ikna çabasına rağmen öğrenciler eylemlerini sürdürünce İmam Hatip Liseli öğrenciler evlerine gönderildi.
BUGÜN EYLEM SÜRDÜ
Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri bugün yine Barboros Anadolu Lisesi'ne gitmeyerek eski okullarında toplandı. İmam Hatip Lisesi öğrencileri sınıflarda derslerine devam ederken okulun koridorları ve kantininde bekleyen Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri, kendi okullarında eğitime devam etmek istediklerini söyledi. Kaymakam Mehmet Özer eli birlikte okula gelen İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, öğrencileri Barboros Anadolu Lisesi'ne gitmeleri için ikna etmeye çalıştı. Okulun toplantı salonunda öğrencilere hitaben konuşan Yiğit, şöyle dedi:
"Sizler okulunuza gidin, velileriniz bu işin mücadelesini versin. Sizler de şikayetçi olup dilekçe verebilirsiniz. Verdiğiniz her dilekçe muhakkak incelenecektir. Tabii ki burası sizin okulunuz, terk etmek istemiyorsunuz bu gayet doğal. Ama sizin böyle düşünmeniz doğru düşündüğünüz anlamına gelmez. Aslında biz bunu durup dururken yapmadık. Bu olaylar basına çıktı. Bizi de arıyorlar. Farklı yollara girilebilir. Karar ne olursa olsun biz onun uygulamacısı oluruz. Bizim görevimiz kararları uygulamak. Bu yapmış olduğunuz doğru bir yol değil. Burası üniversite değil, burası lise, sizin de bağlı olduğunuz kurallar var. Benim de bağlı olduğum kurallar var. Sizin bu kurallara uymanız gerekiyor. Bizler sizlerle problem yaşamak istemiyoruz. Ama sizden de anlayış bekliyoruz. Alınmış olan karara uymanız gerekiyor. Kanunlara, devlete saygılı olmanız gerekiyor. Ne yapmaya çalışıyorsunuz anlamıyorum. Çok yanlış işler peşindesiniz. Birileri sizi çıkıp savcılığa verebilir. Gazetelerde boy boy larınız var. O öğrenciler kim tanımıyorum. Yanlış yoldasınız."
Yiğit'in konuşması sırasında bazı öğrenciler gözyaşlarını tutamadı. Toplantının ardından öğrencilerin Barboros Anadolu Lisesi'ne götürülmesi çin belediyeden otobüs geldi. Ancak otobüse binmeyen öğrenciler, bir süre daha okulda bekledikten sonra ayrıldı.

DHA