Sözcü Plus Giriş

ZONGULDAK’ta oturan 86 yaşındaki Mustafa Çoban, 3 yıl önce 81 yaşında vefat eden 67 yıllık eşi Hatice Çoban'ın mezarının yanına, ölmeden kendi mezarını yaptırdı.
Mustafa Çoban henüz 16 yaşındayken, 14 yaşındaki Hatice Çoban ile evlendi. Birbirlerini çok seven çiftin 3 çocukları oldu. 67 yıllık evlilikleri boyunca hiç ayrılmayan, birbirlerini çok seven çifti ölüm ayırdı. Alzheimer hastası Hatice Çoban, 22 Kasım 2013'de vefat etti. Yıllarca kamyon ve otobüs şoförlüğü yaptıktan sonra emekli olan Mustafa Çoban, eşi öldükten yaklaşık 1 yıl sonra yanına kendi mezarını da yaptırdı. 
Her gün eşinin mezarını ziyaret eden Mustafa Çoban, doğum ve ölüm tarihi bulunmayan, sadece ismi yazılı olan kendi mezarına oturup bitişikteki eşi için Kuran-ı Kerim okuyup dua ediyor. 
'BERABER BÜYÜDÜK'
Evlendiklerinde kendisinin 16, eşinin 14 yaşında olduğunu hatırlatan Mustafa Çoban şunları anlattı:
"Biz beraber büyüdük, ikimiz de çocuktuk. Birbirimizi severek evlendik. O benim canımdı, beraber açlık da, tokluk da çektik. Beraber idare ettik. Onsuz yaşam bana çok ağır geliyor. Her gün eşimin mezarını ziyaret ediyorum. Eşimin mezarını yaptırırken kendi mezarımı da ona bitişik yaptırdım. Biran evvel mezara yatmaya yer arıyorum. Buraya gelmezsem ölürüm. Gelince bir ferahlık geliyor bana. Kendi kendime onunla konuşuyorum. Ölene kadar böyle gidip geleceğim. Bir gün dahi gelmemezlik yapmadım. Bir ara Umre'ye gittim. O zaman 21 gün gelimedim."

DHA