Sözcü Plus Giriş

BEYLİKDÜZÜ’ndeki parklarda bir araya gelen bir grup genç Fransa’da 1980’li yıllarda Fransa’da başlayan son 10 yılda Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlayan ‘Parkur Sporu’na daha fazla ilgi gösterilmesini istedi.

Fransa’da macera arayan gençlerin ‘Le Parkour’ adını verdikleri ve kısa sürede dünyaya yayılan parkur sporunu yapan gençler, belirledikleri parkurdaki her objeyi vücut yeteneklerini kullanarak bir noktadan diğerine ulaşmada kullanabiliyor. Alçak bir bina, salıncakların asılı olduğu direk, bank, çalılık üzerine çıkabildikleri alçak duvarları ‘Parkur sporunun’ bir parçası haline getiren gençlerden Abdulvahap Karakoç, “Parkur sporu İnsanın sınırlarını da zorlayarak, hızlı ve etkili biçimde hareket etmesini hedefleyen bir spor dalı. Parkurda amaç rekabet değil, kendi sınırlarını aşmak. Bu sporu yapanlar için parkur bir beden eğitimi türü ve yaşam tarzı” dedi.
Beylikdüzü’nde çok sayıda çocuk ve genç parkur sporu yaparken, aileleri gençlerin bu tutkusunu önceleri engellemeye çalıştıklarını ancak, aşırı istek üzerine onlara sık dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunmaktan başka çare bulamadıklarını söyledi. Parkur sporcularından Salih Şahin, “Bu spora başladığımda herkes karşı çıktı. Babam ‘Evlatlıktan reddederim’ bile dedi. Sonra ne yaparsan yap’ demeye başladı. Bizi görenler genelde başını kıracaksın, öleceksin diyorlar. Ancak, insanlar herkesin farklı bir şeyler arayışında olduğunu unutuyor” diye konuştu.  Gençlerden Barış Karahan da parkur sporunu şehirde bir özgürlük alanı olarak gördüklerini,söyledi.
Beylikdüzü Belediyesi’nin parkur sporcuların sorunlarını gözönüne alarak gerekli çalışmaları yapmaya çalıştığı ifade edildi.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more