Sözcü Plus Giriş

ORDU Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Enver Yılmaz, pilot bölge olarak 18 Kasım 2015’te hizmete giren Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) kapsamında Karadeniz Sahil Yolu’na koyulan kule radarlar ve uygulamanın yeni yönetmeliğe uygun olduğunu belirterek, yöneltilen eleştirilere tepki gösterdi.
Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geçen yıl ihalesi yapılan ve Türkiye'de ilk kez Ordu’da uygulanmaya başlayan TEDES Projesi, 18 Kasım 2015’te faaliyete geçti. TEDES kapsamında Karadeniz Sahil Yolu'na 19 kule radar cihazı ile 11 araç plaka sistemi konuldu. Kentte günde yaklaşık 110 bin aracın geçiş yaptığı Karadeniz Sahil Yolu'nda hız limitleri şehir içinde 50 yerine 70 kilometreye çıkarıldı. Tünellerde ise hız limiti 80 kilometre, transit geçişlerde de 110 kilometre olarak belirlendi, yüzde 10 da ek tolerans sağlandı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, TEDES’in uygulandığı yolda büyük uyarı levhaları olduğuna dikkat çekerek, başka illerdeki uygulamaların Ordu’daymış gibi gösterilmesine tepki gösterdi. Kırmızı ışık ihlali ve hız limitini aşarak ihlal eden sürücülere ceza yazıldığını belirten Başkan Yılmaz, Ordu’da ki mevcut TEDES uygulamasının da yeni yönetmeliğe uygun olduğunu söyledi. Kendilerine yönelik eleştirilere de tepki gösteren Başkan Yılmaz şunları söyledi:
"TEDES uygulamasının olduğu illerde bizim de mutabakatımızı almak suretiyle cezai işlem yapılanları işleme koymama kararı aldık. Çünkü işin muhataplarından biri de bizdik. TEDES’i gündeme getiren il Ordu oldu ancak kamuoyunun konuştuğu yanlışlıklar Ordu için değil, bunu iyi bilmek gerekir. Bizde 30, 40, 50, 60 ile ceza yiyen kimse yok. En az ceza sınırımız 77’dir. Osmancık ve Afyon’daki örnekler sanki Ordu’da yaşanıyormuş gibi bize isnat etmeye çalıştılar. Sahil yolundan kurban bayramda günde 127 bin araç geçti. Dolayısıyla burası için bir baskı oluşturdular. Meclis tatile girmeden önce TEDES’le ilgili bir kanun değişikliği yapılmıştı. Yüzde 30’luk yatırımcı ile belediye ortaklığındaki pay yüzde 15’e düştü. Bakanlık bu konuda bir yönetmelik çıkardı. O arada bilindiği gibi bir de bakan değişikliği yaşadık. Yeni Bakanımız sayın Süleyman Soylu, bayramda bu konu hakkında bir açıklama yaptı. Daha sonra da bu açıklamasını düzeltti. Herkes TEDES’in kaldırıldığı gibi bir algı yaşarken, sayın Bakanımız da TEDES’in kaldırılmadığını ve yönetmeliğin çıkarılarak yeni bir düzenleme yapıldığını söyledi. Ordu’daki TEDES uygulaması da yeni yönetmeliğe gayet uygun. Bu saatten sonra işin muhatabı biz değiliz, İçişleri Bakanlığıdır. Biz bu uygulamada sadece kırmızı ışık ihlali ve sürat yapanlara ceza yazdık."

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more