Trabzon Haberi: Ordu Ulubey'de eski cezaevi silah fabrikası oldu

Ordu Ulubey'de eski cezaevi silah fabrikası oldu

Ordu Ulubey'de eski cezaevi silah fabrikası oldu

ORDU Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Enver Yılmaz, Ulubey İlçesi'ne eski cezaevinin olduğu yerde kurulan, 10 milyon TL'ye mal olan silah fabrikasında 120 kişinin istihdam edeceğini söyledi.
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ulubey İlçesi'nde uzun yıllar cezaevi olarak hizmet veren daha sonra kapatılan, hazırlanan projeyle de yeni kurulan silah fabrikasını ziyaret etti. Özel bir firma tarafından fabrikada üretilen silahların Makine ve Kimya Enstitüsü’ne (MKE) gönderileceğini, Samsun ve Giresun’daki firmaların tabanca parçalarının burada üretileceğini belirten Başkan Enver Yılmaz, ayrıca piyade tüfeğinin bazı parçalarının bu fabrikada üretilmesinin planlandığını anlattı. Başkan Yılmaz şunları söyledi:
"2 bin 200 metrekare alan üzerine kurulan fabrikada 2017 yılının sonuna doğru 120 kişi çalışacak. Bu fabrika Ulubey ilçemizdeki işsizliğin önüne geçecek. Ordu Savunma Sanayi, ilimizin ve Türkiye’nin bir markası ve değeri olacak. Daha önce Ulubey’de açılmasını sağladığımız tekstil fabrikasından sonra bu fabrikanın da ilçemize kazandırılması bizleri son derece memnun etmiştir." 
40 ŞİRKETTEN 3'Ü KALDI
Milli Savunma Bakanlığı gözetiminde MKE ve KOSGEB desteğinde 1991 yılında başlatılan, 1993 yılında ilk silahların üretilmesiyle harekete geçen silah sanayi kapsamında Samsun, Ordu, Giresun ve Trabzon’da 40’a yakın şirket kuruldu. MKE ve KOSGEB tarafından silah şirketlerinden sipariş edilen bazı imalatların istenilen ölçüde olmadığı iddiasıyla geri çevrilmesinin ardından birçok şirket kapısına kilit vurdu. Halen Samsun, Giresun ve Trabzon’da 3 şirket silah üretimi gerçekleştirirken, Ordu'da kuruluşunu tamamlayan Ordu Savunma Sanayi (ORSAV) faaliyete geçti. Daha önce Ordu'da kurulan bir silah fabrikası kapanmıştı.

 

DHA

Loading...